Kukiz ’15 i PSL skarżą prawo łowieckie do TK

Opublikowano: 22.05.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 336

Posłowie Kukiz ’15 oraz PSL-UED złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie najnowszej nowelizacji prawa łowieckiego.

“Mam nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny stanie na wysokości zadania – te zarzuty są stricte merytoryczne, tu nie ma żadnej wojny politycznej wewnątrz tych zarzutów – i że podzieli nasze uwagi, nasze wątpliwości i ta ustawa zostanie cofnięta i nie będzie obowiązywała w tej formule, tylko będziemy jeszcze raz pracowali nad prawem, które zadowoli, albo przynajmniej będzie realnym kompromisem dla wszystkich stron tego problemu” – mówił Bartosz Jóźwiak na konferencji prasowej w Sejmie.

“To jest ustawa bardzo niekorzystna dla rolników, dla myśliwych. Liczymy na pomyślny wyrok Trybunału Konstytucyjnego” – dodała Urszula Pasławska z PSL.

Solą w oku obu ugrupowań jest siedem zapisów, m.in. te zakazujące udziału w polowaniach nieletnich (według posłów jest to ograniczenie praw rodziców), nie podoba im się także obowiązek wykonywania obowiązkowych badań okresowych przez łowczych (co 5 lat) i nowy sposób szacowania strat łowieckich, włączający w całe postępowanie komisję złożoną z przedstawiciela gminy, zarządcy obwodu i właściciela nieruchomości. Koła łowieckie będą nadal wypłacać rolnikom rekompensaty za szkody, ale nie będą ich już wyceniać, jak dotychczas, sami myśliwi. Tę zmianę wprowadzono, aby zapobiec subiektywnym wycenom i podbijaniu stawek.

Wśród zakwestionowanych zmian wprowadzonych w nowelizacji są także ograniczenia w polowaniach na terenie parków narodowych, wykorzystywanie żywych zwierząt o tresury psów i sokołów, ułatwienia w wyłączeniu ziemi spod obwodu łowieckiego, wreszcie – większy nadzór Ministerstwa Środowiska nad Polskim Związkiem Łowieckim.

Te wszystkie zmiany wypunktowano we wniosku jako, zdaniem posłów, niezgodne z Konstytucją. Podpisało się pod nim 60 osób.

“Liczymy na korzystny wyrok, na odwrócenie zapisów ustawy i również na ruch ze strony Ministerstwa Środowiska, który ma po prostu zmienić system szacowania szkód” – stwierdziła Pasławska. “Nasz wniosek w żadnym wypadku nie jest wnioskiem ideologicznym.”

Autorstwo: WK
Zdjęcie: skeeze (CC0)
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o