KRRiT nakłada karę dla Polsatu

Opublikowano: 22.05.2014 | Kategorie: Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 600

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nałożył na Telewizję Polsat karę finansową w wysokości 50 000 zł za naruszenie ustawy o radiofonii i telewizji. Kara ma związek z akcją konsumencką, zorganizowaną przez Stowarzyszenie Twoja Sprawa w czerwcu 2013 roku, w reakcji na emisję serialu „Malanowski i Partnerzy”, pod tytułem „Rzeźnik”.

Program, który wywołał oburzenie widzów emitował sceny zawierające naturalistyczne obrazy poćwiartowanego ludzkiego ciała, przemocy związanej z próbą morderstwa, kanibalizmu itp. Do KRRiT wpłynęło 1568 skarg. Konsumenci pisali, że ich zdaniem audycja ma skrajnie negatywny wpływ na rozwój dzieci, a brutalne sceny sceny wykluczają kwalifikowanie audycji jako odpowiedniej dla kategorii III (od lat 12, emisja bez ograniczeń czasowych).

Z relacji Stowarzyszenia Twoja Sprawa wynika, że w trakcie emisji serialu „Malanowski i Partnerzy”, odcinek 553 pt. „Rzeźnik” ukazana została historia detektywów szukających mężczyzny, który dokonał wielokrotnych morderstw i aktów kanibalizmu. Program emitowano w ciągu dnia, w godzinach, w których zgodnie ze statystykami telewizję często oglądają także dzieci i młodzież bez kontroli rodziców. Ponadto odcinek serialu był prezentowany z informacją wizualną dopuszczającą go dla dzieci od lat 12.

“Dzieci mogły zobaczyć niezwykle sugestywne sceny przedstawiające gotującą się w garnku ludzką rękę czy zebrane w pojemnikach odcięte ludzkie uszy i palce. Oburzenie wywołała też scena, w której mężczyzna z tasakiem w dłoni przygotowuje się do aktu zabójstwa i, w domyśle, kanibalizmu nagiej kobiety. Odcinek ten zawiera wiele innych scen, które są nieodpowiednie dla dzieci” – czytamy w komunikacie Stowarzyszenia Twoja Sprawa.

Niemal rok po emisji programu, na stronie internetowej KRRiT została opublikowana informacja, o nałożeniu kary na Telewizję Polsat. w wysokości 50 000 zł. W orzeczeniu czytamy m.in.: „Treści zaprezentowane w odcinku „Rzeźnik” są nieodpowiednie dla widzów poniżej 18 roku życia. Silne emocje i lęk u niedojrzałego emocjonalnie odbiorcy mogą zachwiać poczuciem bezpieczeństwa małoletnich widzów oraz mieć negatywny wpływ na ich dalszy rozwój psychiczny, moralny i fizyczny”.

Autor: rz
Na podstawie: STS
Źródło: Niezależna.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. skyhigh 22.05.2014 13:15

  Malanowski jest słaby jak kwity na węgiel

 2. MichalR 22.05.2014 15:21

  prawo zakazujace emitowania tego typu treści nie jest jakieś uciążliwe. Wystarczy tego typu programy puszczać nocą. Nie uważam żeby takie prawo powinno istnieć. Ludzie sami powinni decydować o tym która stacja dzięki nim zarabia i jakie treści oferuje. Jednak żyjemy w takim a nie innym kraju z takim a nie innym prawem, które akurat w tej sprawie ma nisko postawioną poprzeczkę.

 3. bro 22.05.2014 15:51

  Zarówno moim dzieciom jak i rodzicom, zabraniam ogladać seriali typu Malanowski

 4. Grand 22.05.2014 17:58

  W Eurowizji wygral facet z zarostem !.Najlepsze jest to ze ,gdy bylem z dzieckiem na wycieczce szkolnej, to wszystkie dzieci smialy sie z tego konkursu.`Baba z broda` -to byl temat nr 1…. Czyli wszyscy z rodzicow wysmiali ten skrajny debilizm w domu?:)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.