Krowy w maskach nie puszczają bąków szkodliwych dla klimatu

Opublikowano: 04.01.2021 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1715

Brytyjska firma ZELP – Zero Emission Livestock Project – zaprojektowała maski dla krów, które mają ograniczać emisję gazów cieplarnianych przez te zwierzęta.

Maska ma formę uprzęży zakładanej na głowę krowy z większym elementem znajdującym się nad chrapami. Urządzenie monitoruje poziom metanu emitowanego przez krowę. Gdy gazu jest za dużo, zaczyna go wychwytywać i zamieniać na wodę i dwutlenek węgla. Uprząż jest wyposażona w baterie słoneczne, dzięki czemu ładuje się na słońcu. Ma działać przez cztery lata. Wykonano ją z tworzyw, które mogą być poddane recyklingowi.

Maska została zaprojektowana przez hodowców bydła Francisco i Patricio Norrisów, by spowolnić proces trawienia, nie stosując przy tym popularnych dodatków do pasz, które powodują wydzielanie gazów w jelitach zwierząt. Stwierdzili, że droga do rozwiązania problemu prowadzi przez monitorowanie i neutralizcję emisji metanu. Dzięki temu można optymalizować dietę krów.

Producent deklaruje spadek emisji metanu w przypadku krowy noszącej maskę wynosi 60 proc. Dodatkowe funkcje urządzenia to lokalizacja zwierzęcia i moniotorowanie emisji w czasie rzeczywistym.

United Nations’ Food and Agriculture Organization szacuje, że zwierzęta hodowlane odpowiadają za 15 proc. całkowitej emisji metanu do atmosfery – mniej więcej tyle samo emitują środki transportu.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 3 , średnia ocena wartości wpisu: 1,33 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. BANDZIORkaq 04.01.2021 21:41

    O dżizas! krowy w maskach, konie z klapkami na oczach, psy w kagańcach, żeby taki ludzik nie czuł się gorszy wśród ssaków to bach, też mamy maseczki i nosimy je bez większego niż u krówek sprzeciwu, a ponoć jesteśmy homo sapiens, więc żeby już nie sapiens jeden na drugiego, to szmata na dziub, lub jak kto woli morda w kubeł.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.