Kraje „nowej UE” nie otrzymały ważnych stanowisk w UE

Opublikowano: 04.07.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 424

Obsada najważniejszych stanowisk w UE (szefa Komisji Europejskiej, szefa Rady Europejskiej, szefa unijnej dyplomacji, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego oraz szefa Europejskiego Banku Centralnego) wskazuje, że Niemcy i Francja przechodzą na tryb “ręcznego sterowania” Wspólnotą. Efektem powyższego jest m.in. brak kluczowych nominacji dla któregokolwiek z państw wchodzących w skład “nowej UE”, mimo iż reprezentują one (nie uwzględniając już Wielkiej Brytanii) blisko 1/4 ludności Wspólnoty i ponad 1/3 głosów w Radzie UE.

Szefem Komisji Europejskiej ma zostać Ursula von der Leyen (Niemka). Szefem Rady Europejskiej będzie Charles Michel (Belg). Unijną dyplomacją pokieruje Josep Borrela (Hiszpan). Na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego został oddelegowany David Sassoli (Włoch), zaś szefową Europejskiego Banku Centralnego będzie Christine Lagarde (Francuzka). Była premier Polski Ewa Kopacz została wybrana wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego.

Nie licząc Ewy Kopacz na drugorzędnym stanowisku, we wspomnianym gronie nie ma nikogo, kto pochodziłby z państw przyjętych do Unii Europejskiej w latach 2004-2013. Należy wskazać, że kraje wchodzące w skład tzw. “nowej UE” (tj. Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Cypr, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry) liczą sobie łącznie blisko 104 mln ludzi. Jeśli odrzucimy populację wychodzącej z UE Wielkiej Brytanii, to okaże się, że ludność wspomnianych państw stanowi niemal 1/4 populacji całej UE.

Proporcje te wyglądają jeszcze korzystniej na rzecz państw “nowej UE”, gdy weźmiemy pod uwagę liczbę głosów w Radzie Unii Europejskiej. Wspomniane 13 państw posiada bowiem łącznie 115 głosów (32,6 proc.) w kontrze do 237 głosów (67,4 proc.) pozostałych 15 krajów “starej UE”.

Pomimo tych statystyk, ani Polsce, ani żadnemu innemu państwu wchodzącemu w skład “nowej UE”, nie przypadło jakiekolwiek kluczowe stanowisko, o którym mowa powyżej. O czym może to świadczyć? Niewykluczone, że Niemcy i Francja postanowiły przejść na tryb “ręcznego sterowania” Unią Europejską. Stanowisko szefa Komisji Europejskiej dla Niemki oraz szefa EBC dla Francuzki może sugerować takie właśnie rozwiązanie.

Jedno jest pewne – w gruzach legła zasada równowagi geograficznej przy, wydaje się, zupełnie biernej postawie polskiego rządu, który taki stan rzeczy po prostu zaakceptował. Wyeliminowanie całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej z dystrybucji kluczowych stanowisk oznacza brak wpływu na realną politykę prowadzoną przez UE. Pozostaje mieć nadzieję, że nie ziści się czarny scenariusz w postaci kompletnej dominacji interesów Berlina i Paryża kosztem marginalizacji interesów Polski i innych państw “nowej UE”, a próba narzucenia przez rządzący PiS narracji, jakoby ostatni szczyt UE był “sukcesem na miarę możliwości” nie wynikała tylko i wyłącznie z faktu uwalenia kandydatury Timmermansa, lecz była wypadkową kuluarowych ustaleń, których długofalowe konsekwencje będą pozytywne dla naszego kraju.

Źródła: Niewygodne.info.pl, pl.SputnikNews.com
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Perun 04.07.2019 18:27

    @RobertB
    “Polska bierze bufet i szatnie.”

    Ale bez prawa do przyjmowania futer i podawania rosołu 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.