Kosowo chce utworzyć własną armię

Opublikowano: 09.03.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 519

Władze Kosowa zostały skrytykowane przez NATO i Stany Zjednoczone za zapowiedź utworzenia własnej regularnej armii, w którą miałyby się przekształcić obecne Kosowskie Siły Bezpieczeństwa. Państwa zachodnie uważają, że są to niekonsultowane jednostronne działania, które nie powinny być przeprowadzone bez uprzedniej zmiany kosowskiej ustawy zasadniczej.

We wtorek odpowiedni projekt ustawy przedłożył parlamentowi Kosowa prezydent tego kraju. Hashim Thaçi powiedział, że od przekształcenia Kosowskich Sił Bezpieczeństwa (FKS) w regularną armię nie ma odwrotu, a jedynym krajem stojącym na przeszkodzie w tej sprawie jest Serbia oraz przedstawiciele serbskiej mniejszości w parlamencie Kosowa. Przewodniczący tamtejszego parlamentu, Kadri Veseli, uznał prezydencką inicjatywę za działanie na rzecz interesu państwa, które ma mieć „święte prawo do własnej obrony”.

Krok kosowskiego przywódcy nie spodobał się państwom zachodnim, stąd skrytykowały go NATO oraz ambasada Stanów Zjednoczonych w Kosowie. Szef NATO Jens Stoltenberg miał rozmawiać w środę z Thaçim i premierem Isą Mustafą, aby przekazać im „poważne obawy sojuszników NATO”, ponieważ chęć utworzenia własnej armii nie uwzględnia odpowiednich zmian w ustawie zasadniczej, a także ma odbyć się bez konsensusu całej społeczności Kosowa.

Amerykańska ambasada w wydanym przez siebie oświadczeniu stwierdziła natomiast, że popiera stopniowe i przejrzyste przekształcanie FKS, ale musi ono odbywać się w zgodzie z postanowieniami kosowskiej konstytucji i w ramach spokojnego procesu politycznego, uwzględniając przy tym demokratyczny i wieloetniczny charakter Republiki Kosowa. Torpedowanie tego pomysłu zapowiedział także rząd Serbii.

Obecnie na terytorium Kosowa w ramach misji stabilizacyjnej przebywa 4,5 tys. żołnierzy skupionych w siłach KFOR. Wspomniane kosowskie służby liczą natomiast 2,5 tys. osób i są wyposażone w broń lekką, aby móc w pierwszej kolejności chronić cywilów i reagować na sytuacje kryzysowe.

Na podstawie: Balkaninsight.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. rumcajs 09.03.2017 11:33

    Niech to zrobia i to szybko….I straca to swoje nibypaństwo, bo zapewne nie spodoba im sie obecnośc tych sił onz, i serbów. Rozpoczna czystki, a to bedzie doskonały pretekst, do interwencji Serbii przy wsparciu Rosji, za cichym przyzwoleniem wielu państw europejskich….

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.