Kosmiczne portale z mitologii Navajo

Opublikowano: 24.02.2023 | Kategorie: Paranauka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 2098

Navajo to największe plemię Indian, zamieszkujące rozległą pustynię obejmującą kilka stanów USA. Mitologia tego ludu ma swoje korzenie w historii o podróżach przez różne światy. Czy kryje się za nimi coś więcej, niż wydawałoby się etnologom? Skąd wzięły się fascynujące historie o stworzeniu świata, różnych światach, w których mieszkają i stworzeniach, które w nich żyją.

Według mitologii Navajo pierwszy świat, czyli tak zwany świat ciemności, zamieszkiwały ludy pszczół, mrówek, ważek, skarabeuszy, świerszczy i much. Pojawienie się idei latania na tym świecie wyjaśnia legenda o ważce, która zrobiła sobie skrzydła i zaczęła nimi poruszać, unosząc się z ziemi. Inne stworzenia tego świata poszły za jej przykładem, również zaczynając latać.

Chcąc wydostać się z tego świata, przodkowie Navajo wędrowali tak długo, aż zobaczyli niebieskie światło, z którego wyłoniła się niebieska głowa. Zgodnie z ich mitami, była ona punktem przejściowym lub portalem do innego wymiaru. W ten sposób mieszkańcom pierwszego świata Navajo udało się przedostać do drugiego, gdzie rozpoczęła się wojna z humanoidalnymi ptakami.

Navajo odbyli jeszcze trzy takie podróże, napotykając plemię ludzi szarańczy i wreszcie osiedlając się na naszym świecie. Mitologia Navajo wspomina o wielu światach i momentach przejściowych. To moment, w którym świat może stać się niezdatny do zamieszkania, i konieczność opuszczenia świata dla przetrwania cywilizacji, portali i wojen między mieszkańcami różnych światów, alternatywnych wymiarów i innych rzeczy, które są przedmiotem dzisiejszej nauki.

Navajo wierzą, że ludzkość powstała rękoma znacznie bardziej zaawansowanej cywilizacji bogów. Ze względu na ich zuchwałość wobec tych istot, przodkowie tego ludu, mieli jednak zostać zmuszeni do ucieczki przed katastrofalną powodzią, która spustoszyła czwarty świat i zmusiła ludzi do ucieczki do obecnego już piątego świata. Zgodnie z indiańską legendą, Po dotarciu do piątego świata, pierwsi ludzie zostali nawiedzeni przez boga Niebieskiego Ciała, który przywiózł ze sobą cztery święte kamienie z czwartego świata, które to posłużyły mu do dosłownego terraformowania (dosłownie procesu „kształtowania Ziemi”), aby uczynić piąty świat bardziej przyjaznym dla ludzi.

Nie da się zaprzeczyć, że nie jest to klasyczny mit kosmogoniczny i przypomina on raczej powieść science fiction. Czy przodkowie Indian Navajo faktycznie podróżowali po innych światach i napotykali w nich humanoidalne wersje owadów, ptaków itp. stworzeń?

Autorstwo: M@tis
Źródło: InneMedium.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. AlbertW41 25.02.2023 20:14

    Ten krag bardzo przypomina gwiezdne wrota. Czyzby ten serial byl lub jest jak najbardziej prawdziwy?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.