Koronawirus w głowie

Opublikowano: 22.03.2020 | Kategorie: Publicystyka, Publikacje WM, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 869

Pandemia koronawirusa to nie tylko zagrożenie dla zdrowia fizycznego, ale także duże obciążenie kondycji psychicznej. Codzienny natłok negatywnych informacji, którymi media bombardują nas już od samego rana, poczucie zagrożenia nowym, niebezpiecznym koronawirusem, który wciąż ma przed ludźmi świata nauki liczne tajemnice, społeczna izolacja, poczucie osamotnienia – z tym mierzy się codziennie nasza psychika. Narastający stres i lęk na pewno nie pomagają w tej dość nierównej walce.

W mediach zaczynają pojawiać się informacje o dostępnej pomocy psychologicznej. Wojska Obrony Terytorialnej uruchomiły punkt bezpłatnej, całodobowej infolinii wsparcia psychologicznego. Pod numerem telefonu 800 100 102 wszystkie osoby, które będą potrzebowały tego typu pomocy, otrzymają profesjonalne wsparcie ze strony doświadczonych psychologów.

W Internecie można wyszukać także bardzo wiele informacji o inicjatywach lokalnych samorządów i instytucji, które również wychodzą naprzeciw osobom nieradzącym sobie psychicznie z sytuacją pandemii i uruchamiają telefoniczną lub internetową pomoc psychologiczną.

Pomóc możemy sobie także sami. Wysiłek fizyczny np. przy sprzątaniu mieszkania, gorąca kąpiel z olejkami aromatycznymi, zabawa z dziećmi lub inne czynności, które sprawiają nam przyjemność lub pozwalają spalić nadmiar energii i napięcia, mogą pomóc nam w walce ze stresem i lękiem. Joga, tai chi, medytacja to także sposoby radzenia sobie z obciążeniami psychicznymi, jednak nie są one powszechne i nie chodzi o to, aby nieumiejętnie medytować czy wykonywać ćwiczenia niedostosowane do naszego stanu zdrowia i kondycji, ponieważ takie działania zapewne tylko nam zaszkodzą.

Z pomocą mogą przyjść techniki relaksacyjne, które możemy wykonywać samodzielnie w domu. Pierwszą z nich jest trening autogenny Johannesa Schultza, który opracował technikę relaksacji neuromięśniowej na podstawie metod stosowanych w jodze i medytacji zen:

https://www.youtube.com/watch?v=6z–bQD3zBw

Drugą techniką jest trening Edmunda Jacobsona – psychiatry, który opracował progresywną relaksację mięśni na przełomie lat 20. i 30. XX wieku:

Dla osób, które doznają ataków lęku, londyński terapeuta Dominik Waszek pokazuje proste ćwiczenie, które może pomóc w radzeniu sobie z nimi:

Nieoceniona jest także muzyka relaksacyjna, której nieprzebrane ilości znajdziemy w Internecie. Mogą to być po prostu nagrane dźwięki otaczającego nas świata przyrody, muzyka instrumentalna, muzyka elektroniczna lub połączenie wszystkich tych form. Każdy z nas na pewno znajdzie odpowiednią muzykę dla siebie np. w serwisie internetowym You Tube. Muzyka relaksacyjna może pomóc w zasypianiu.

Najważniejsze jest, abyśmy znaleźli techniki relaksacji i radzenia sobie z emocjami dostosowane do nas samych, ponieważ właśnie one mogą skutecznie pomóc nam odciążyć ciało i umysł.

Autorstwo: JZ
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. radical3dom 22.03.2020 20:25

    Nie doczytałem do końca bo już pierwsze 2 zdania tak dobrze wpisały ten artykuł w ogólno medialną narrację tych co zorganizowali tą szopkę, że zostao mi napisać że wolne media zaczynają przejawiać formę mediów opłacanych przez twórców NWO. Jaki stres jaki koronawirus, niedawno pisaliście artykuł z wykresem WHO pokazującym że od zapaleni apluc dzinnie umiera 1500 osob a od koronawirusa covid19 58, co za patologia. czy wy myslicei ze ludzie sa gluypi i nadal beda czytac te brednie jak dalej bedzieci publikowac artykuly jak psychicznie radzic z nieistniejacym zagrozeniem?? Ludzie myslacy od teraz podwojnie sprawdzajcie artykuly tu pojawiajace sie!!!

  2. Admin WM 23.03.2020 09:51

    Artykuł nie był zamawiany przez WM. Opublikował go zarejestrowany czytelnik WM. Prosiłbym powstrzymać się od podobnych komentarzy, bo WM nie zamawiają u nikogo artykułów. Każdy czytelnik, który potrafi pisać i przestrzega regulaminu, może publikować swoje artykuły na WM. Tak było w tym przypadku.

  3. JZ 26.03.2020 18:58

    Do radical3dom: artykuł jest o różnych sposobach relaksacji i uspokojenia negatywnych emocji. Każdy z nas doświadcza takich stanów w swoim życiu, zwłaszcza teraz w obliczu pandemi, która jest FAKTEM. Polecam jednak doczytać do końca, bo wydaje mi się, po przeczytaniu twojego komentarza, że ukojenie negatywnych emocji przydałoby się i Tobie. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.