Koronawirus – aktualizacja informacji i profilaktyka

Opublikowano: 24.02.2020 | Kategorie: Publicystyka, Publikacje WM, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2588

Z danych dostępnych na dzień 21.02.2020 r. wynika, że koronawirus (Covid-19) nie rozprzestrzenia się drogą kropelkową, ale dostaje się do organizmu z powietrza drogami oddechowymi. Według Koreańskiego Ośrodka Chorób Zakaźnych 3-5 dni po zainfekowaniu organizm jest najbardziej zaraźliwy. Obecność wirusa w powietrzu  sprawia, że jest trudniejszy do opanowania. Ponadto, pacjenci zakażeni mogą nie wykazywać symptomów w tak wczesnym stadium choroby. W przypadku wirusa SARS z roku 2002/2003 pacjenci nie byli groźni dla otoczenia we wstępnym stadium choroby,  ale stawali się toksyczni dopiero w wysoce zaawansowanym okresie choroby, dlatego łatwiej było stawiać diagnozę.  Covid-19 zachowuje się odmiennie.

W Korei odnotowano dwa przypadki zgonów u pacjentów w wieku 54 (kobieta) i 63 lata (mężczyzna leczący się w szpitalu z przyczyn psychiatrycznych zmarł na zapalenie płuc wywołane przez Covid-19). Wskaźnik śmiertelności w prowincjach poza Wuhan wynosi od 0,2 do 0,4. W samym Wuhan jest nadal wysoki, co jest prawdopodobnie wynikiem przypadków niezdiagnozowanych. Tam gdzie ilość zdiagnozowanych przypadków choroby jest znana,  podobnie jak  śmiertelność w jej wyniku, dane są dokładniejsze: od 0,2 do 0,4 co jest znacznie  bardziej optymistycznym obrazem w porównaniu z wirusem SARS, który przewyższał śmiertelnością typową grypę. Należy zaznaczyć, że Korea Płd. ma do czynienia dopiero z początkiem choroby na swoim obszarze. Poważniejsze następstwa w miarę rozprzestrzeniania się wirusa, pojawiają się w drugim tygodniu trwania choroby u osób zakażonych.

W Korei Płd. w piątek, 21.02.2020 r. odnotowano 102 nowe przypadki, co w sumie dało liczbę 206. W  sobotę liczba wzrosła do 433 rozproszonych przypadków. 83 z nowych zachorowań stwierdzono u osób należących do 1000 uczestników obrządku religijnego. Wszystkim zalecono izolację w domach. Pełnoobjawowa postać wirusa zdiagnozowana u jednej kobiety, najprawdopodobniej stała się źródłem zakażenia pozostałych uczestników uroczystości religijnej.

W Korei Północnej minister zdrowia podaje codziennie komunikat o braku zachorowań. Jako państwo sąsiadujące z Chinami, Korea Południowa ma do czynienia z obywatelami północnego sąsiada codziennie przemieszczającymi się przez granicę dla dokonania zakupu żywności. Obserwatorzy z Korei Płd. odnotowują przypadki palenia ciał w Korei Północnej, co raczej potwierdzałoby zaistnienie epidemii.

W Chinach zmarł młody lekarz (29 lat) opiekujący się pacjentami w Wuhan. Dotychczas zgony w tej grupie wiekowej należały do rzadkości. W ramach profilaktyki w Wietnamie zawieszono działalność szkół do połowy marca. Niepokoją rosnące przypadki zachorowania na Covid-19 w szpitalach i więzieniach.

W obliczu szeregu rozproszonych na świecie przypadków zakażenia Covid-19 bez wyraźnych powiązań z epicentrum  epidemii, przedstawiciel WHO oświadczył, że zmniejsza się możliwość zapanowania nad  jej dynamiką i skalą. Wszystkie kraje powinny być zmobilizowane do działań profilaktycznych. Tymczasem we Włoszech, w sobotę 23.02.2020 r. odnotowano 30 nowych zachorowań.

Do Wielkiej Brytanii powrócili pasażerowie (32) statku Diamond Princess. Poddani zostali natychmiast 14 dniowej kwarantannie, podobnie jak wcześniejsza grupa (83) Brytyjczyków przybyłych z Wuhan.  W Egipcie zaistniał jak dotąd jedyny przypadek, ale WHO zwraca uwagę na najwyższy poziom zagrożenia epidemią w takich krajach jak właśnie Egipt (gdzie nie zawieszono połączeń lotniczych z Chinami), Algeria, Afryka Południowa.

W 6 miastach Iranu stwierdzone zostały zachorowania  wśród chińskich pracowników budowlanych; miasta stały się strefami zamkniętymi. W miejscowości Qom  zdiagnozowano 18-23 zachorowania, a podejrzenie wystąpienia symptomów u kolejnych 750. Odnotowano 18 zgonów, co jest dużo wyższym wynikiem statystycznym niż w Chinach.  Lekarze są zaskoczeni szybkim tempem pogarszania stanu zdrowia pacjentów przyjmowanych do klinik. Apelują o przekazanie tej informacji światu. Występują braki w sprzęcie medycznym.

Oficjalny komunikat NHS (Krajowej Służby Zdrowia) Wielkiej Brytanii zapewnia o dobrym przygotowaniu do uporania się z zagrożeniem epidemią. Jednak Dr John Campbell, kierujący się doświadczeniami ubiegłorocznej fali zachorowań na grypę, zwłaszcza przypadków powikłań, postrzega ten komunikat jako nadmiernie optymistyczny.

Z własnej inicjatywy prowadzi blog informacyjny podając zarazem podstawowe zasady profilaktyki dla każdego. Oto na co warto zwrócić szczególną uwagę kiedy grozi epidemia.

– Przebywamy jak najmniej poza domem, unikamy podróży samolotem, autobusem, pociągiem, kolejek, skupisk ludzkich.

– Unikamy gości, bliskiego kontaktu (do 2 m) z osobami zdradzającymi symptomy chorobowe, potencjalnymi nosicielami, nie korzystamy ze wspólnych naczyń.

– Rezygnujemy z uścisków dłoni, pocałunków, obejmowania się, nie całujemy dzieci. Dotykanie barier, poręczy, pieniędzy jest drogą przenoszenia chorób, więc niezbędne jest bardzo staranne mycie rąk.

– Poza wysoką higieną dłoni, korzystaniem z rękawiczek unikamy dotykania oczu, nosa, ust.

– Dłonie myjemy ciepłą wodą i mydłem.

– Wykorzystane przy kichaniu chusteczki higieniczne zwijamy, wyrzucamy do kosza, a ręce myjemy.

– Kaszel i kichanie są infekcji rozsiewaniem.

– Niektóre wirusy gnieżdżą się w muszli klozetowej, dlatego należy poza jej czyszczeniem pamiętać o zamykaniu. Szczególnym źródłem infekcji są toalety publiczne. Jeśli musimy z nich skorzystać, dokładnie umyjmy dłonie starając się niczego więcej nie dotykać, a drzwi toalety otwieramy przez jednorazowy kawałek ręcznika. Obowiązkowe mycie rąk po powrocie do domu.

– Maseczki na twarz wilgotnieją i są do częstej wymiany, a jako środowisko wilgotne sprzyjają rozwojowi bakterii i wirusów.

– Czyścimy okulary noszone na zewnątrz, ponieważ na nich też osadzać się mogą  wirusy.

– Unikamy wizyt w szpitalu.

– Dbamy o jadłospis : jarzyny, owoce, białko i witamina D (o tej porze roku mamy mało słońca) pomogą układowi odpornościowemu podjąć walkę i łagodniej przebyć chorobę. Produkty takie jak mięso, jajka gotujemy dłużej niż zwykle.

– Ubieramy się ciepło, śpimy przynajmniej 7 godzin na dobę.

– Nawet gotowane potrawy dostarczane przez restauracje do domu, biura narażone są na zainfekowanie przez dostawcę będącego nosicielem choroby. 

Opracowanie: Jola
Na podstawie: YouTube.com
Źródło: WolneMedia.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. kufel10 25.02.2020 00:27

    Zbieracie już zapasy żywności? Konserwy, kasze, woda. Straszą, straszą, ale jak ktoś pisał, w Katowicach jest za 3 dni turniej gier, skośnookie też przyjadą … żeby nas 15 milionów czasem nie zostało.

  2. Cosmo 25.02.2020 09:07

    A no zbieramy. I nie tylko żywność i wodę. Maseczki jednorazowe bardzo podrożały, rękawiczki są jeszcze tanie tak samo jak isopropyl czy chlor. Kupiłem lampę naftową, świece ale naprawdę wątpię abym musiał ich używać. Jeśli dojdzie do przerw w zasilaniu to będzie już oznaczać upadek krytycznych struktur państwowych i “ostateczny krach systemu korporacji”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.