Koniec reguły „pierwszego dnia” bez umowy

Opublikowano: 16.05.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 517

Nowelizacja “Kodeksu pracy” ma wejść w życie 1 września 2016 roku. Według nowego zapisu pracę będzie można podjąć tylko po zawarciu pisemnej umowy – zniesiona zatem zostaje reguła “pierwszego dnia”, masowo nadużywana przez nieuczciwych pracodawców.

Dotychczas pracodawca miał prawo dopuścić pracownika do pracy przed podpisaniem umowy; formalności mogły być załatwiane po zakończeniu pierwszego dnia pracy. Przepis ten był masowo wykorzystywany do zatrudniania na czarno. W przypadku kontroli Państwowej Inspekcji Pracy szef firmy zawsze mógł powiedzieć, że pracownicy bez umów właśnie tego dnia zaczęli wykonywać swoje obowiązki. Pracownicy, obawiając się zwolnienia czy innych sankcji, potwierdzali tę wersję, uniemożliwiając inspekcji ściganie nieuczciwych pracodawców. Od września sytuacja ma ulec zmianie – każda osoba musi zostać zatrudniona “na biało” zanim przystąpi do pracy.

Projekt przeszedł w Sejmie ogromną większością głosów; poparły go wszystkie kluby parlamentarne. Przeciw nowelizacji, eliminującej oczywistą lukę prawną i pozwalającą na nadużycia w świetle prawa, opowiedziało się tylko dwóch posłów, za to dość znaczących – Zbigniew Ziobro i Antoni Macierewicz; od głosu wstrzymał się natomiast Kornel Morawiecki, poseł uważany powszechnie za obrońcę praw pracowniczych. Pozostaje mieć nadzieję, że zrobił to sam, bez wsparcia posłanki Małgorzaty Zwiercan.

Teraz ustawą zajmie się Senat; biorąc pod uwagę szerokie poparcie polityczne dla zmiany, prawdopodobieństwo, że odrzuci nowelizację jest niewielkie. Według danych GUS “na czarno” pracowało w Polsce ponad 700 tys. osób, czyli 4,5 proc. wszystkich pracujących.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.