Kompostowanie zwłok zamiast pogrzebu

Opublikowano: 08.12.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 821

Oficjalnie potwierdzono, że wiosną 2021 roku zostanie otwarty pierwszy na świecie zakład kompostowania zwłok ludzi. Firma o nazwie Recompose, która ma swoją siedzibę w Seatllte, jako pierwsza zaoferuje przekształcanie ludzkich szczątków w organiczną glebę. Kontrowersyjna metoda utylizacji ciał zmarłych została zalegalizowana w maju tego roku w amerykańskim stanie Waszyngton.

Już niebawem po śmierci będziemy mogli zostać nie tylko pochowani w ziemi lub skremowani. Kolejna alternatywa to kompostowanie ciała. Powolny proces będzie zachodzić w heksagonalnych kapsułach wielokrotnego użytku. Wypełniono je wiórami drewna, lucerną oraz sianem. Kapsuły są specjalnie napowietrzane oraz ogrzewane do temperatury 49-71 stopni Celsjusza, aby umożliwić rozwój bakterii. Tak wysoka temperatura niszczy jednocześnie czynniki chorobotwórcze.

Ciało ulega całkowitemu przekształceniu w glebę w ciągu 30 dni. Część z niej będą mogły zabrać ze sobą rodziny osób zmarłych. Resztą zostaną nawiezione rośliny rosnące w zakładzie. Gleba pozyskana z jednej osoby może wypełnić powierzchnię około 1 m3.

Nietypowy dom pogrzebowy to budynek o powierzchni 1720 m2. Otwarto go miesiąc po tym, jak ustawodawcy zmienili prawo, wprowadzając alternatywę dla dotychczasowych form postępowania z ludzkim ciałem po śmierci. Ustawa wejdzie w życie 1 maja 2020 roku.

Kompostowanie ciała nie stanowi najtańszej metody pochówku. Obecnie wyceniono je na 5500 dolarów – co w Stanach Zjednoczonych kosztuje więcej niż kremacja, ale mniej od pochowania zmarłego w trumnie. Choć usługi prowadzone przez Recompose póki co są legalne wyłącznie w Waszyngtonie, mogą korzystać z nich mieszkańcy innych stanów, a nawet krajów na całym świecie, którzy są w stanie zorganizować transport ciał zmarłych. Jedyne obostrzenie to okoliczności śmierci zmarłego. Jeśli umarł on w wyniku niebezpiecznej choroby zakaźnej, wówczas nie może kwalifikować się do kompostowania.

Dotychczas kompostowane ciała pochodziły od sześciu dobrowolnych dawców. Wstępne ustalenia badawcze sugerują, że kompostowanie ciał to najbardziej ekologiczna metoda pochówku. Naukowcy uważają, że jedno skompostowane ciało przełoży się na zaoszczędzenie tony dwutlenku węgla. W ten sposób minimalizowane są także odpady, a wody gruntowe nie są zanieczyszczane płynami balsamującymi.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: IFLScience.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
robcioRR
Użytkownik
robcioRR

Oj oj……porosciej by bylo pasztet zrobic z nieboszczyka i na stypie opierniczyc.

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Chyba najtańsza i najbardziej ekologiczna metoda to rozpuszczenie ciała w odpowiednim rodzaju mieszaniny kwasów (które nie są specjalnie drogie) i wpuszczanie tego do dużych rzek lub morza. Nie wiem jak z kwasami w przyrodzie, ale chyba daje radę, a przecież ilość tego byłaby i tak znikoma do ilości odpadów poprzemysłowych. Jak się mylę, to proszę mnie sprostować.

Radek
Użytkownik
Radek

Spalanie najlepsze. Jakimś laserem czy co aby było energooszczędne i zostaje garstka popiołu.

Fenix
Użytkownik
Fenix

Admin popraw błąd “2021 roku zostanie otwarty pierwszy na świecie zakład kompostowania ludzi.” ? zakład kompostowania zwłok ludzi !

Fenix
Użytkownik
Fenix

Ok