Komisja ONZ chce całkowitego zakazu broni jądrowej

Opublikowano: 30.10.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 686

Podczas gdy na świecie panuje wyścig zbrojeń i doświadczamy drugiej zimnej wojny między Rosją a Stanami Zjednoczonymi, Komisja Zgromadzenia Ogólnego ONZ poparła nową rezolucję, która zabroni posiadania broni jądrowej. Uchwała zyskała szerokie poparcie wśród państw nienuklearnych, zaś największy sprzeciw wyraziły mocarstwa atomowe.

Rezolucja, zainicjowana między innymi przez Austrię, Brazylię, Filipiny, Irlandię, Maltę, Meksyk, Nigerię, RPA, Szwajcarię i Wenezuelę, otrzymała 123 głosy poparcia podczas głosowania, które odbyło się w czwartek w Nowym Jorku. 38 państw, w szczególności Australia, Chiny, Francja, Indie, Izrael, Korea Północna, Pakistan, Rosja, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, zagłosowało “przeciw”. 16 krajów wstrzymało się od głosu.

Nie jest to zaskakujące, że mocarstwa atomowe nie zgodziły się oddać swojej broni masowego rażenia. Przeciwko tej rezolucji głosowała nawet Australia, która znajduje się pod amerykańskim “parasolem nuklearnym”. Mimo tego, uchwała otrzymała wystarczająco duże poparcie. Aby ostatecznie weszła w życie, musi zatwierdzić ją Zgromadzenie Ogólne ONZ – posiedzenie w tej sprawie odbędzie się w grudniu.

Jak donosi japońska agencja Kyodo, Stany Zjednoczone przekonują swoich sojuszników, aby głosowano przeciwko tej rezolucji. W przypadku jej zatwierdzenia, Amerykanie nalegają aby odmawiano udziału w rozmowach. Rosja również nie popiera rozbrojenia i uznała, ze rozmowy w tej sprawie są “oderwane od rzeczywistości” i są tematem zastępczym. Światowe mocarstwa dobrowolnie nie zrezygnują z broni jądrowej i wszyscy doskonale o tym wiedzą. Gdyby rezolucja ONZ weszła w życie, pierwsze negocjacje w sprawie rozbrojenia i wyeliminowania broni jądrowej odbyłyby się w marcu 2017 roku.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: English.kyodonews.jp, Reachingcriticalwill.org, Theguardian.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. joeblack33 30.10.2016 15:09

  historyczny moment. Rosja, USA, Chiny, Korea Płn w końcu się w jakimś temacie zgadzają.

 2. zygryf 30.10.2016 20:23

  “Rosja również nie popiera rozbrojenia i uznała, ze rozmowy w tej sprawie są „oderwane od rzeczywistości”

  Zgadzam się z tą opinią ponieważ wtedy zostanie zachwiana równowaga sił, dziś mocarstwa się szachują wzajemnie faktem posiadania głowic jądrowych.Co paradoksalnie pomaga utrzymać pokój.
  Gdy zostałaby hipotetycznie dostępna broń jedynie konwencjonalna a broń nuklearna zlikwidowana(co dziś jest niemożliwe), to wtedy nie było by przeszkody rozpętać większą wojnę konwencjonalną , mówiąc że już nukami nie wolno:)się bronić bo ONZ zabroniło….Więc ten pomysł na dziś jest faktycznie niebezpieczny ale sprytny.Broń jądrowa wzajemnie odstrasza, choć sam nie jestem jej zwolennikiem.
  Pozdrawiam

 3. zbig45 30.10.2016 21:38

  kto byłby na tyle głupi żeby mając broń jądrowa z niej zrezygnować i zaufać drugiej stronie że zrobi to samo?? widać ONZ buja w obłokach na całego. ta organizacja nie zapobiegła żadnemu nieszczęściu na tym świecie więc jak dla mnie mogłaby przestać istnieć. to tylko przechowalnie urzędników i kolesi którzy dobrze z tego żyją. ileż wojen i głodu! ileż nieszczęść i cierpienia! a oni spotykają się w bezpiecznych krajach by się nacieszyć pobytem w hotelu z panienkami.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.