Komisja Europejska chce zlikwidować kotły gazowe

Opublikowano: 04.02.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4026

Komisja Europejska przygotowuje regulacje, których celem będzie zakaz instalacji kotłów gazowych w krajach Unii Europejskiej. Przepisy mają wejść w życie w 2027 lub 2030 roku.

Wspólnota europejska od dłuższego czasu dąży do całkowitego odejścia od pieców węglowych w ramach walki ze zmianami klimatu. Gaz miał być surowcem przejściowym w ramach transformacji energetycznej. Jednak rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała, że Bruksela chce zrezygnować także z błękitnego paliwa. Takie rozwiązania uderzyłyby m.in. w Polskę, gdzie od kilku lat trwa wymiana tzw. kopciuchów na kotły gazowe w ramach programu „Czyste powietrze”. Z danych za 2021 r. wynika, że w naszym kraju było 410 tys. tego rodzaju pieców.

Prof. Władysław Mielczarski z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej podkreślił, że działania Komisji Europejskiej są nieracjonalne i szkodliwe głównie dla mieszkańców środkowej i północnej części Europy.

„Przy zachęcaniu odejścia od węgla do gazu, było wiadomo, dokąd odejdziemy. […] Tutaj nie wiemy, na jakie paliwo mamy zamienić kotły gazowe. Można oczywiście zakładać pompy ciepła, ale to jest bardzo trudny proces, szczególnie w dużych budynkach. Pompy są szalenie kosztowne, więc sobie tego nie wyobrażam. To jest szaleństwo, szczególnie dotyczące ludzi żyjących w środkowej i północnej części Europy, gdzie braki ogrzewania (w Polsce sezon grzewczy trwa 7 miesięcy) jest bardzo trudną sprawą. Nie wyobrażam sobie tego od strony technicznej” – zauważył prof. Władysław Mielczarski.

Zaznaczył on również, że według niedawnych badań Politechniki Łódzkiej, energia wiatru jest w stanie zaspokoić jedynie połowę polskiego zapotrzebowania. Ekspert podkreślił, że inwestowanie w energię atomową jest dobrym rozwiązaniem, ale w Polsce należałoby wybudować 22 tego typu elektrownie.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: RadioMaryja.pl
Źródło: MediaNarodowe.com

23

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. kufel10 04.02.2023 12:49

  Pompa ciepła jest też nieco bardziej skomplikowana w budowie. Warto zerknąć ile kosztuje serwis kotła gazowego a ile pompy ciepła i na czym on polega. Natomiast pompa z dużym (drogim, nieopłacalnym obecnie) magazynem energii z PV jest już ciekawym rozwiązaniem.

 2. Szwęda 04.02.2023 15:35

  W końcu naprawdę przyjdzie czas (może już dawno), że miliony Polaków będą musieli się ruszyć, rozgonić to zaprzaństwo, osądzić, skazać, stracić itd. i przejąć władzę w Polsce i ustawić wszystko, prawo, konstytucję, sądy, organy, władze żeby działało pod jedno jedyne dyktando: interes narodowy Polaków.

 3. replikant3d 04.02.2023 16:51

  Szwęda , a słyszał o ustawie o ,,bratniej pomocy,, policyjnej innych krajów? Jak nie to poczytaj…włos się jerzy na głowie…myślisz że nie skorzystają z tej opcji w razie czego? To tchórze. Jak rodzime resorty siłowe nie dadzą rady to wezwą z innych krajów. I nie bedą mieli ŻADNYCH skrupułów…

 4. adambiernacki 05.02.2023 10:07

  replikant3d – a jak będziemy na obiedzie z ich rodzinami to co wezwą czołgi?

 5. Szwęda 05.02.2023 15:07

  No to co, to trzeba będzie bić się ale tym razem nie o kogoś ale o siebie! Lepiej zginąć w walce i natłuc paru wrogów niż stać się jakimś zombiakiem pod butem, nikim.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.