Kolejny lek na COVID-19

Opublikowano: 26.01.2021 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2082

Zespół naukowców z Montreal Heart Institute uważa, że ​​znalazł skuteczną broń przeciwko COVID-19: kolchicynę, tabletkę doustną już znaną i stosowaną w innych chorobach.

Dla dr Jean-Claude Tardif, który kierował badaniami, powiedział, że jest to bardzo ważne odkrycie, gdyż Kolchicyna jest pierwszym skutecznym lekiem doustnym stosowanym w leczeniu pacjentów pozaszpitalnych. „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy to zaoferować lek dla Quebecu i dla całego świata” – powiedział Tardif.

W badaniu ColCorona wzięło udział 4159 pacjentów, u których rozpoznanie COVID-19 zostało potwierdzone testem nosowo-gardłowym (PCR). Analiza badania wykazała, że ​​kolchicyna zmniejszyła liczbę hospitalizacji o 25 procent, potrzebę wentylacji mechanicznej o 50 procent, a zgony o 44 procent. „To pierwsza nadzieja dla pacjentów z COVID i nadzieja, że nie będą mieli powikłań” – powiedział Tardif. Wcześniej „nie było tabletek, które można było przyjmować doustnie i zmniejszyć ryzyko”.

Tardif powiedział, że wierzy, że przepisanie leku może pomóc szybko zmniejszyć zatory w szpitalach i obniżyć koszty opieki zdrowotnej w Quebecu i innych miejscach. „Nasze badanie wykazało skuteczność leczenia kolchicyną w zapobieganiu zjawisku poważnej burzy zapalnej i zmniejszaniu powikłań związanych z COVID-19” – dodał.

Ponieważ kolchicyna jest dobrze poznanym lekiem, można by ją bardzo szybko zastosować w leczeniu osób z COVID-19 – twierdzi naukowiec. „Kolchicyna jest stara jak jest – leczymy nią dnę od setek lat – więc jest dostępna w aptekach” – powiedział Tardif. „Tak więc każdy lekarz, który jutro to przeczyta, może zdecydować o przepisaniu leku, jeśli chce”.

W piątek wieczorem premier Quebecu, Francois Legault, nazwał badanie na portalach społecznościowych „wspaniałą wiadomością”. Wiosną Legault powiedział, że badanie Colcorona było jednym z największych badań na świecie badających sposoby walki z wirusem.

Badanie przy zachowaniu wszelkich standardów zostało przeprowadzone w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Europie, Ameryce Południowej i Afryce Południowej. Badania koordynowało Centre de Coordination des Essais Cliniques de Montréal (MHICC) z Montreal Heart Institute.

„Kolchicyna to organiczny związek chemiczny z grupy alkaloidów o silnie toksycznym działaniu, także lek stosowany w leczeniu dny moczanowej. Otrzymywany jest z nasion zimowita jesiennego (Colchicum autumnale). Dawka śmiertelna to ok. 1 mg/kg masy ciała. W dawkach terapeutycznych wykazuje działanie przeciwzapalne, antymikrotubularne (zatrzymując podział komórki na etapie metafazy poprzez uniemożliwienie wytworzenia mikrotubul wrzeciona kariokinetycznego) i zmniejszające wytwarzanie kwasu moczowego. Nawet dawki lecznicze są toksyczne, dłuższe stosowanie na skutek odkładania się trucizny w tkankach doprowadza do wyłysienia, agranulocytozy, zahamowania spermatogenezy. Trucizna wydala się słabo, po iniekcji 3 mg po 24 h z organizmu znika 70–90% dawki wyjściowej. Jednorazowa dawka lecznicza to maksymalnie 1,5 mg, dobowa – < 5 mg. Związek ten wykazuje różnorodne działania na organizmy żywe, głównie związane z oddziaływaniem na cytoszkielet. Znany jest szczególnie ze zdolności do upośledzania segregacji chromosomów podczas podziału komórki (dezorganizuje wrzeciono podziałowe) co doprowadza do powstania komórek o zduplikowanym garniturze chromosomów. W ten sposób daje się stosunkowo łatwo uzyskać rośliny poliploidalne, interesujące zarówno ze względów użytkowych, jak i teoretycznych. Kolchicyna jest stosowana w leczeniu napadów zapalenia stawów w przebiegu dny moczanowej, odkładania kryształów pirofosforanu wapnia (chondrokalcynoza), oraz w leczeniu rodzinnej gorączki śródziemnomorskiej (ang. FMF). Ze względu na toksyczność rzadziej bywa stosowana w leczeniu przewlekłym. Kolchicyna wraz z NLPZ jest lekiem z wyboru w zapaleniu osierdzia”. Autorstwo i opracowanie: Andrzej Kumor Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. BANDZIORkaq 26.01.2021 20:05

    Najważniejsze słowo to spermatogeneza, czyli znów coś nt. płodności, więc dopuszczono do użytku.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.