Kobiety wciąż dyskryminowane płacowo

Opublikowano: 07.03.2014 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 244

Europejski Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące różnic w godzinowych dochodach między kobietami i mężczyznami.

W 2012 roku godzinowe zarobki brutto kobiet były średnio o 16,4% niższe od mężczyzn w całej Unii Europejskiej. W strefie euro różnica wynosiła 16,7%. W porównaniu z 2006 rokiem nierówności zmniejszyły się o nieco ponad 1 pkt proc.

Największa różnica w dochodach między płciami jest w Estonii – 30%, a najmniejsza w Słowenii – 2,5%. Stosunkowo niewielkie różnice są też w Polsce, gdzie mężczyźni zarabiają około 6,4% więcej niż kobiety.

Różnice dochodowe między kobietami i mężczyznami w większości krajów są wyższe w sektorze prywatnym niż publicznym. Dotyczy to też Polski. W sektorze publicznym mężczyźni zarabiają zaledwie 3,7% więcej niż kobiety, a tymczasem w sektorze prywatnym różnica wynosi aż 16,1%.

Autor: Piotr Szumlewicz
Źródło: Lewica

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
MichalR
Użytkownik
MichalR

Jeśli to komuś tak bardzo przeszkadza, że są nierówności płacowe to niech zostanie wprowadzony roczny urlop tacierzyński. Niech będzie to coroczny miesięczny urlop od drugiego roku życia dziecka aż do wieku 14 lat. Na każde jedno dziecko dodatkowy miesiąc w roku.

Miesiąc ojca w domu dla dziecka mógłby okazać się zbawienny w skutkach. Obecnie dzieci niemal nie widzą swoich ojców, bo Ci pracują, a z pracy wracają dopiero na “obiad i teleexpres”. Przez to wyrastają nam z dziewcząt “plastiki” a chłopcy nigdy nie mężnieją.

Jeśli coś takiego zostałoby wprowadzone to sądzę że mężczyzna byłby równie słabo opłacany jak dowolna kobieta na podobnym stanowisku. Obecnie tylko na kobietach wisi klątwa tego że z powodu posiadania dzieci będą sprawiać problemy swojemu pracodawcy. Sądzę że to ryzyko jest głównym powodem mniejszych wynagrodzeń kobiet młodych. Starsze kobiety natomiast naturalnym jest że mają mniejsze doświadczenie w pracy właśnie na skutek wspomnianych przerw – urlopów macieżyńskich.