Kijów ukrywał informację o awarii w elektrowni atomowej

Opublikowano: 05.12.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 728

Francuski Instytut Bezpieczeństwa Jądrowego nie odnotował wzrostu poziomu promieniowania w okolicy Zaporoża na Ukrainie, podaje BBC.

Kijów przyznał, że w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nastąpiła awaria. Niebezpieczna sytuacja miała miejsce już 28 listopada, ale lokalnym mediom nakazano nie rozpowiadać o tym, co się stało. Od teraz na Ukrainie każde słowo dziennikarza będzie kontrolować Ministerstwo Polityki Informacyjnej. Decyzję o jego stworzeniu przyjęto podczas formowania nowego rządu.

Uszkodzenie uzwojeń transformatora unieruchomiło trzeci blok energetyczny Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie. Jest to największa elektrownia atomowa w Europie. Jej moc wynosi 6000 MW. Dla porównania moc elektrowni jądrowej w Czarnobylu, której awaria w 1986 roku wstrząsnęła całym światem, wynosiła 4000 MW. Właśnie po tragedii w Czarnobylu przyjęto międzynarodową konwencję, zgodnie z którą kraj jest zobowiązany do informowana MAEA o jakichkolwiek incydentach w obiektach jądrowych, które mogą negatywnie wpłynąć na inne kraje.

Ale Kijów o wypadku w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej postanowił milczeć. Ze względu na wstrzymanie wytwarzania energii elektrycznej miliony ludzi w różnych regionach Ukrainy zostały bez światła i ogrzewania w swoich mieszkaniach, ale prasa o tym nie informowała. Środkom masowego przekazu na Ukrainie wydano bezpośredni rozkaz – o awarii ani słowa. Dopiero po upewnieniu się, że nie odnotowano wycieku promieniowania do atmosfery, a informacje o skali odłączenia dostaw energii elektrycznej przeciekły do zagranicznej prasy, Kijów przyznał wystąpienie sytuacji awaryjnej w elektrowni atomowej.

Ale żeby w przyszłości nie martwić się o to, jakie informacje dostają się do mediów, władze Kijowa postanowiły stworzyć przy nowym rządzie Ministerstwo Polityki Informacyjnej. Oświadczono, że ministerstwu powierzono zadanie kształtowania wizerunku Ukrainy i zapobiegania zewnętrznemu oddziaływaniu na wewnętrzną przestrzeń informacyjną kraju. Sami dziennikarze już nazwali nowy organ „Ministerstwem Prawdy”.

Autor: Tatiana Tabunowa
Źródło: Głos Rosji


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. kozik 05.12.2014 17:14

    Strona http://radioactiveathome.org/pl jako otwarta inicjatywa społeczna gwarantuje rzetelność informacji.
    Polskie władze już się popisały w 1986 i za wypuszczenie ludzi na pochód 1.5.1986 należałby się w państwie prawa stryczek za zdradę narodu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.