Kierowcy w Amazonie są traktowani jak niewolnicy?

Opublikowano: 31.01.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1902

Prawie 400 kierowców dołącza do walki prawnej przeciw Amazonowi, dotyczącej respektowania praw pracowniczych. Dostawcy oskarżają światowego giganta między innymi o „niewolnicze” traktowanie.

Kurierzy, pracujący dla Amazona, mają wiele do zarzucenia tej globalnej korporacji pod względem traktowania pracowników. The Independent donosi, że do zbiorowego pozwu zgłosiło się już niemal 400 kierowców.

Jak informuje brytyjski dziennik, wszystko zaczęło się kilka miesięcy temu, gdy kancelaria prawna Leigh Day złożyła pozew w imieniu jednego kierowcy, pracującego w Amazonie, który oskarża światowego giganta o brak ochrony praw pracowniczych. Obecnie liczba osób, które zgłosiły chęć dołączenia do prawnej batalii wzrosła już do 392. Jeden z kierowców zarzucił Amazonowi między innymi to, że gigant traktuje swoich dostawców jak „niewolników”.

Kierowcy mają za złe Amazonowi, że narzucony sposób zatrudnienia pozbawia ich podstawowych praw pracowniczych. O co dokładnie chodzi? Kurierzy, którzy odpowiadają za dostarczanie paczek Amazona pod wskazane adresy klientów, są zatrudniani za pośrednictwem firm „partnerów świadczących usługi dostawcze”. W związku z tym, kierowcy ci klasyfikowani są jako osoby samozatrudnione, a to w konsekwencji prowadzi do tego, że nie chronią ich podstawowe prawa pracownicze, takie jak płaca minimalna czy płatny urlop.

Zdaniem kancelarii odpowiedzialnej za pozew, do odszkodowania w tej sytuacji może być uprawnionych nawet 3000 kierowców. Natomiast średnią wysokość pojedynczego odszkodowania szacuje się na poziomie 10 500 funtów. Oznacza to, że w przypadku wygranej kierowców, Amazon może być zmuszony do wypłacenia łącznie milionów funtów odszkodowania dla swoich brytyjskich pracowników.

Autorstwo: Jakub Mróz
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. adambiernacki 31.01.2022 20:15

    Wszyscy w czymś takim są traktowani jak niewolnicy. Coś takiego nie powinno istnieć chyba, ze pod twardą narodową kontrolą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.