Kazachstan żegna się z cyrylicą

Opublikowano: 21.02.2018 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 590

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podpisał dekret o wprowadzeniu nowej wersji alfabetu języka kazaskiego bazującej na alfabecie łacińskim.

W październiku ubiegłego roku kazaski lider podpisał dekret o przejściu na alfabet łaciński do 2025 roku. Nazarbajew podkreślił, że „w żadnym razie nie naruszy to praw rosyjskojęzycznych mieszkańców, języka rosyjskiego i innych języków”.

Pierwszy wariant alfabetu bazującego na łacince wywołał krytykę w społeczeństwie. Składał się z 32 liter, korzystał z licznych apostrofów, które zdaniem wielu specjalistów i prostych obywateli utrudniały czytanie i pisanie.

W nowym alfabecie, zatwierdzonym przez prezydenta, nadal figurują 32 litery, ale nie ma w nim już apostrofów. Pojawiły się w nim także nowe znaki diakrytyczne i dygrafy (sh,ch).

Do 1920 roku język kazaski wykorzystywał pismo arabskie, które zostało zastąpione przez alfabet bazujący na łacince. Alfabet był w użytku do 1940 roku, kiedy to przyjęto kazaski cyryliczny alfabet składający się z 42 liter.

Wcześniej pojawiła się informacja, że w latach 2021-2023 zaczną być wydawane dokumenty zapisywane alfabetem łacińskim. A w latach 2024-2025 na alfabet łaciński przejdą przy sporządzaniu dokumentacji lokalne władze, państwowe media i gazety wydawane drukiem.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.