Kazachstan żegna się z cyrylicą
Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podpisał dekret o wprowadzeniu nowej wersji alfabetu języka kazaskiego bazującej na alfabecie łacińskim.
W październiku ubiegłego roku kazaski lider podpisał dekret o przejściu na alfabet łaciński do 2025 roku. Nazarbajew podkreślił, że „w żadnym razie nie naruszy to praw rosyjskojęzycznych mieszkańców, języka rosyjskiego i innych języków”.
Pierwszy wariant alfabetu bazującego na łacince wywołał krytykę w społeczeństwie. Składał się z 32 liter, korzystał z licznych apostrofów, które zdaniem wielu specjalistów i prostych obywateli utrudniały czytanie i pisanie.
W nowym alfabecie, zatwierdzonym przez prezydenta, nadal figurują 32 litery, ale nie ma w nim już apostrofów. Pojawiły się w nim także nowe znaki diakrytyczne i dygrafy (sh,ch).
Do 1920 roku język kazaski wykorzystywał pismo arabskie, które zostało zastąpione przez alfabet bazujący na łacince. Alfabet był w użytku do 1940 roku, kiedy to przyjęto kazaski cyryliczny alfabet składający się z 42 liter.
Wcześniej pojawiła się informacja, że w latach 2021-2023 zaczną być wydawane dokumenty zapisywane alfabetem łacińskim. A w latach 2024-2025 na alfabet łaciński przejdą przy sporządzaniu dokumentacji lokalne władze, państwowe media i gazety wydawane drukiem.
Źródło: pl.SputnikNews.com