Kazachstan – szukanie winnych

Opublikowano: 09.01.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1405

Sytuacja w Kazachstanie pozostaje napięta. Jak dowiedział się portal „Strajk” w centrum Ałmaty wciąż toczą się walki, choć nie wiadomo dokładnie kogo z kim. Jednak MSZ Rosji informuje, że położenie „idzie ku lepszemu”.

Na razie wiadomo jedynie, że prezydent Kazachstanu Tokajew pozostaje na stanowisku i wydaje się, że panuje nad sytuacją. Reakcje Zachodu świadczą o niepewności, jak oceniać wydarzenia, poza tradycyjnymi próbami stworzenia narracji, że Rosja jest winna wszystkiemu, co się wydarzyło w Kazachstanie.
Aresztowanie szefa bezpieki

Poza wzajemnie sprzecznymi informacjami, że przewrót przygotowywany był przez jełbasy („wódz narodu” – tytuł dożywotni) Nazarbajewa, i że Nazarbajew uciekł lub nie żyje, na razie jedno jest pewne, że ekipa Tokajewa próbuje wskazać społeczeństwu winnych.

Po zdymisjonowaniu rządu (mianowanego przez Nazarbajewa przed odejściem), następnym krokiem było aresztowanie „szarej eminencji” władzy, szefa Narodowego Komitetu Bezpieczeństwa Karima Masimowa.

O Masimowie, jak głoszą niepotwierdzone informacje, krewnym Nazarbajewa, pojawiało się mnóstwo plotek. Wśród nich te, że miał kontakty, a nawet był agentem kilku wywiadów zachodnich, w tym MI-6 i CIA. Jednak pewne jest to, że Masimow trafił do polityki z mianowania Nazarbajewa i z biznesu, na którym dorobił się ogromnych pieniędzy. Najpierw był szefem administracji prezydenta Nazarbajewa, potem szefem Narodowego Komitetu Bezpieczeństwa. Na tym stanowisku miał kontrolować przekazanie władzy Tokajewowi z rąk Nazarbajewa w taki sposób, by chronić interesy jełbasy i jego rodziny, licznie rozmieszczonych na odpowiedzialnych i intratnych stanowiskach. Przy okazji, jak twierdzą rosyjscy eksperci, Masimow na tym stanowisku miał zebrać taką ilość kompromitujących materiałów na wszystkich kazachskich polityków, że uczyniło to z niego nader wpływową postać.
Co grozi za zdradę stanu?

Masimow, razem z całym kierownictwem NKB został zatrzymany i osadzony w areszcie pod zarzutem zdrady. Według kodeksu karnego Kazachstanu, grozić mu może do 15 lat więzienia.

„Bez zdrajców na wysokich stanowiskach, szczególnie w organach siłowych, byłoby niemożliwe to zrealizować [próbę przewrotu – przyp. red]” powiedział Jermuhamet Ertysbajew, były doradca pierwszego prezydenta. To może wskazywać na to, że właśnie Masimowa i jego współpracowników obarczy się winą za przygotowywanie przewrotu. Jednocześnie posłużyć to może do usunięcia z szeregów władzy wszystkich ludzi Nazarbajewa.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.