Katastrofę ekologiczną na Odrze wywołała rtęć

Opublikowano: 12.08.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1368

„Dzisiaj składamy wniosek o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej” – powiedziała marszałek województwa lubuskiego.

Od 31 lipca do 4 sierpnia wyłowiono z Odry ponad 7 ton martwych ryb. Wydano już ostrzeżenia, by nie zbliżać się do rzeki, o której mówi się, że jest zatruta rtęcią. Z kolei minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że na Odrę zostaną wysłani żołnierze. Mają oni pomóc w oczyszczaniu rzeki z zanieczyszczeń.

Teraz Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego, poinformowała o zamiarze złożenia wniosku o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej na terenie województwa. „Dzisiaj składamy wniosek o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się do Odry, poić zwierząt”.

Jeszcze w środę na konferencji prasowej przedstawiciele ministerstw i Wód Polskich przekazywali, że nie wiadomo, jaka substancja jest odpowiedzialna za skażenie Odry.

Niemieckie instytucje podały wyniki ostatnich analiz wody z Odry, które wskazują na niezwykle wysoki poziom rtęci w rzece. Stowarzyszenie “515 kilometr Odry” z Krosna Odrzańskiego podało, że poziom rtęci przy analizach był tak wysoki, iż postanowiono powtórzyć badanie.

Organizacja przestrzega, że samodzielne zbieranie martwych ryb jest wysoce niebezpieczne.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: Interia.pl, Facebook.com
Źródło: MediaNarodowe.com

12

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. Admin WM 12.08.2022 14:49

  Nie wiadomo jeszcze kto spuścił rtęć do rzeki, ale wiadomo, że nie jest to pierwiastek powszechnie stosowany. Ciekawe, czy to umyślne działanie, czy jakaś awaria. Ale raczej to pierwsze, bo rtęć wymaga specjalnego obchodzenia się i zabezpieczeń. Zwłaszcza w takich wielkich ilościach.

  Ta rtęć pozostanie w niej na zawsze! Opadnie na dno, przeniknie do gleby i skazi wody gruntowe. A jak coś zahaczy o dno i poruszy muł, będą kolejne katastrofy ekologiczne i zabite ryby. Życie w rzece szybko się nie odrodzi.

  Ten kto to zrobił – powinien za karę do końca życia odżywiać się wyłącznie tymi rybami, małżami i rakami popijając wodą z Odry.

 2. agama 12.08.2022 15:17

  ciekawe czy służby się tym zajmą czy są tylko bezobjawowe, gdy chodzi o poważne sprawy? Nieodwracalne zniszczenie zasobów wody pitnej i skażenie środowiska zakrawa o próbę ludobójstwa

 3. bboyprezes 12.08.2022 15:32

  Niech polskie służby pokażą swoje prawdziwe umiejętności, że wykryją szybko tego co to zrobił. Śledzenie polityków i tworzenie własnych rozgrywek politycznych idzie łatwo. Takie coś powinni rozwiązać w dwa tygodnie max.

 4. Szwęda 12.08.2022 19:29

  Admin,
  Czy swoje twierdzenie, że “rtęć” opadnie na dno oparłeś o jakieś naukowe źródła? Bo ja się obawiam, że to może być jeszcze gorzej i rtęć w końcu przedostanie się także do morza, z którego ludzie przecież cały czas nadal jedzą ryby, albo np. z ryb wytwarzane są surowce na pasze dla ryb hodowlanych, jadalnych… itd. Oczywiście część skazi także wody gruntowe co jest też wielką kaszaną. Sprawcy przy naszym (?) łagodnym prawie nie powinni nigdy wyjść z więzienia!

 5. SamNeill 12.08.2022 21:36

  Czy są znane wiarygodne informacje na którym odcinku zauważono pierwszy raz śnięte ryby?

 6. Admin WM 13.08.2022 01:06

  @Szwęda

  Nie jestem chemikiem, ale z tego co pamiętam, rtęć jest toksycznym pierwiastkiem ciężkim, metalem bardzo trudno rozpuszczalnym w wodzie, więc teoretycznie powinna opaść na dno i skazić glebę. Najgorsze są opary. Według komunikatów wykryto związki rtęci, a nie rtęć w czystej postaci, więc substancja ta może być dobrze rozpuszczalna w wodzie dzięki dodatkowym toksycznym chemikaliom. Ciekawe, czy skazi polskie plaże w województwie zachodniopomorskim? Jeśli tak, mogą być straty w turystyce.

  Kolejne pytanie – czy wylew rtęci był jednorazowy, czy też ktoś cały czas wylewa ją do rzeki?

 7. PeWueN 13.08.2022 01:14

  Panie Szwęda,
  Od lat dziesięciu z okładem przepłukuje się uszkodzony reaktor elektrowni fukushima , setkami ton wody morskiej dziennie. Woda ta niesie straszliwie destrukcyjną informację , właściwie nie jest nawet wodą, jest skumulowaną nienawiścią. I wszystko co Japończycy potrafią zrobić to wydalić to coś… na pohybel wszem i owszem…
  Ale znalazł się słowianin, polak, który opracował metodę ożywiania wody i resetowania informacji przenoszonej. Lecz nim poznamy te odkrycia, proponuję wykład o wodzie. “https://www.youtube.com/watch?v=5vMAEkQ6FAY&list=PLXUxPmB4QFL43jS9vI1Ycc-d45jIaDguw&index=11&ab_channel=tagentv”

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.