Kanadyjscy pszczelarze pozwali Bayera i Syngentę

Opublikowano: 06.09.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 571

Straty szacowane przez kanadyjskich pszczelarzy na skutek wykorzystywania pestycydów zawierających neuronikotynoidy sięgają 400 mln dolarów. O taką właśnie sumę pozwali oni producentów tych środków chemicznych, czyli korporacje Bayer Cropscience Inc. oraz Syngenta Canada Inc.

Pozew został wniesiony w Sądzie Najwyższym w Ontario. Celem pszczelarzy jest zatrzymanie wykorzystania pestycydów zawierających niebezpieczne dla pszczół neuronikotynoidy, które powodują porażenie układu nerwowego owadów, co w przypadku pszczół prowadzi do dezorientacji skutkującej niemożliwością powrotu do gniazda.

Nasiona powlekane pestycydem są szeroko dystrybuowane w Kanadzie i tamtejsi farmerzy chętnie korzystają z tej technologii. Jednak zdaniem pszczelarzy to właśnie stosowanie tych środków jest śmiertelnie niebezpieczne dla pszczół.

Przedstawiciele obu korporacji odmówili komentowania pozwu. Zaznaczono tylko, że pestycydy stosowane zgodnie z zaleceniami są niemal nieszkodliwe dla pszczół.

Na podstawie: www.cbc.ca
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. goldencja 07.09.2014 11:04

    A czy za morderstwo oskarża się producenta amunicji ostrej? Nie mam zamiaru bronić producentów pestycydów ale kiedy wreszcie ludzie zaczną sami odpowiadać za swoją głupotę i chciwość? Na każdym środku chemicznym jest nalepka ze składem, wystarczy poczytać.

  2. bXXs 11.09.2014 18:49

    Goldencja@ bądź taką miła i wskarz mi na nalepce z pestycydami informacje że zabijają pszczoły , są rakotwórcze i ich użytkownicy i konsumęci skończą marnie używając tej broni.
    Bystra to ty nie jesteś.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.