Kamery odcinkowego pomiaru są nielegalne

Opublikowano: 10.04.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 8

Marek Jarocki, kierowca z Tych, skierował do sądu w Katowicach wniosek przeciwko Wojewódzkiemu Inspektoratowi Transportu Drogowego i domaga się w nim, by sąd zobowiązał ITD do demontażu urządzeń służących do odcinkowego pomiaru prędkości.

Pozew opiera się na fakcie, że informacje zbierane w chwili wjazdu do strefy dotyczą absolutnie wszystkich przejeżdżających pojazdów. Nawet jeśli kierujący nie popełnił wykroczenia. Informacja zbierana jest tylko dlatego, że hipotetycznie w przyszłości (poruszając się danym odcinkiem drogi), kierujący może popełnić wykroczenie, którego prawdopodobieństwo jest nikłe. Popełnia je mniej niż 1 proc. pojazdów poruszających się tą drogą.

Jeśli mamy w wymiarze sprawiedliwości korzystać z wzorców europejskich to w tej sprawie taki mamy. Sąd w Hanowerze nakazał wyłączyć odcinkowy pomiar prędkości na drogach w Niemczech. Uznał, że taki rodzaj kontroli jest niezgodny z prawem.

Odcinkowy pomiar prędkości na drodze B6 w Laatzen koło Hanoweru wprowadzono na początku roku. Do tej pory złapano tam 141 kierowców przekraczających prędkość. Średnio na tym odcinku można jechać 100 km/h.

Sąd Administracyjny w Hanowerze zdecydował o natychmiastowym wyłączeniu tej elektronicznej kontroli – a niemiecki resort spraw wewnętrznych zapowiedział, że niezwłocznie system dezaktywuje.

Sędziowie uznali, że odcinkowe pomiary prędkości są niezgodne z prawem, ponieważ ich kamery rejestrują tablice wszystkich przejeżdżających pojazdów – a to zbieranie informacji niezgodne z konstytucją. W niemieckim prawie dla takiego systemu nie ma podstawy prawnej.

W Polsce “big brother” uruchomił dotychczas 29 odcinkowych pomiarów prędkości.

Autorstwo: Nathanel
Źródło: NEon24.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
tojazenn
Użytkownik
tojazenn

a to ciekawe. Myslicie ze w UK tez to jest nielegalne?

Gandzimen
Użytkownik
Gandzimen

tojazenn:moze byc.