Kamery odcinkowego pomiaru są nielegalne

Opublikowano: 10.04.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2357

Marek Jarocki, kierowca z Tych, skierował do sądu w Katowicach wniosek przeciwko Wojewódzkiemu Inspektoratowi Transportu Drogowego i domaga się w nim, by sąd zobowiązał ITD do demontażu urządzeń służących do odcinkowego pomiaru prędkości.

Pozew opiera się na fakcie, że informacje zbierane w chwili wjazdu do strefy dotyczą absolutnie wszystkich przejeżdżających pojazdów. Nawet jeśli kierujący nie popełnił wykroczenia. Informacja zbierana jest tylko dlatego, że hipotetycznie w przyszłości (poruszając się danym odcinkiem drogi), kierujący może popełnić wykroczenie, którego prawdopodobieństwo jest nikłe. Popełnia je mniej niż 1 proc. pojazdów poruszających się tą drogą.

Jeśli mamy w wymiarze sprawiedliwości korzystać z wzorców europejskich to w tej sprawie taki mamy. Sąd w Hanowerze nakazał wyłączyć odcinkowy pomiar prędkości na drogach w Niemczech. Uznał, że taki rodzaj kontroli jest niezgodny z prawem.

Odcinkowy pomiar prędkości na drodze B6 w Laatzen koło Hanoweru wprowadzono na początku roku. Do tej pory złapano tam 141 kierowców przekraczających prędkość. Średnio na tym odcinku można jechać 100 km/h.

Sąd Administracyjny w Hanowerze zdecydował o natychmiastowym wyłączeniu tej elektronicznej kontroli – a niemiecki resort spraw wewnętrznych zapowiedział, że niezwłocznie system dezaktywuje.

Sędziowie uznali, że odcinkowe pomiary prędkości są niezgodne z prawem, ponieważ ich kamery rejestrują tablice wszystkich przejeżdżających pojazdów – a to zbieranie informacji niezgodne z konstytucją. W niemieckim prawie dla takiego systemu nie ma podstawy prawnej.

W Polsce “big brother” uruchomił dotychczas 29 odcinkowych pomiarów prędkości.

Autorstwo: Nathanel
Źródło: NEon24.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. tojazenn 11.04.2019 02:25

    a to ciekawe. Myslicie ze w UK tez to jest nielegalne?

  2. Gandzimen 11.04.2019 09:02

    tojazenn:moze byc.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.