Kalejdoskop – 1

Opublikowano: 10.10.2019 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 782

Amerykańska wojna w Afganistanie trwa już 18 lat. Media i politycy ignorują fakt, że to najdłuższej trwająca wojna w ich historii. W międzyczasie zmieniały się ugrupowania rządzące w Białym Domu, ale nie polityka zagraniczna. Honduras, Chile, Salwador, Irak, Wenezuela, Syria, Indonezja, Egipt odzyskują na chwilę spokój kiedy ulegną scenariuszowi wujka Sama instalując w kręgach rządzących polityków z namaszczenia Waszyngtonu. Nieco później drenowane gospodarczo państwo przeżywają zapaść, emigrację i powrót do destabilizacji.

Próby podjęcia debaty o celowości takiej strategii spotykają się z natychmiastową ripostą odwracającą, albo usprawiedliwiającą te wojenne praktyki rządzenia światem przywołaniem innych mocarstw angażujących się w globalne podboje, czyli Chiny i Rosję.

Tymczasem pojawił się na mapie powszechnego niezadowolenia kolejny punkt zapalny Quito w Ekwadorze. Doszło do starć policji i ludności cywilnej na gazy, konnicę, armatki wodne kontra kamienie. Środa ma być  zaostrzeniem protestów, na które zjadą przedstawiciele organizacji społecznych z całego kraju. Niepokoje są wynikiem zapowiedzi kół rządowych o cięciach wydatków na cele publiczne. Pałac prezydencki otoczono metalowym ogrodzeniem, bezpieczeństwa pilnują wojsko i policja.

Sprzeczne oświadczenia Białego Domu o wycofaniu żołnierzy z Syrii, a następnie zapowiedź o niedopuszczeniu tureckiej inwazji na teren zajmowany przez siły kurdyjskie wzbudził powątpiewania w możliwość zakończenia wojny. Tweet Trumpa: „Będziemy walczyć tam, gdzie  możemy wygrać i przyniesie to zysk – w Turcji,  Europie, Syrii, Iranie, Iraku, Rosji..” Zatem zapowiedź Trumpa nie oznacza zakończenia działań, a jedynie przegrupowanie wojsk. Dalsza wypowiedź Prezydenta …”Jeśli Turcja zrobi cokolwiek, co według mojej niedoścignionej mądrości uznam za niedopuszczalne, doprowadzę do zniszczenia i rozkładu ich  gospodarki. Niech mają się na baczności, tak jak i Europa.”

Warto wyjaśnić, że teren zajmowany przez Kurdów to obszar działania wojsk kurdyjskich, a nie jedynie zamieszkały przez ludność cywilną, na domiar żarliwie chrześcijańską w ujęciu mieniących się dziennikarzy autorytetów nieistniejącej prawicy.

Amerykańska deklaracja od zawsze mówiąca o wsparciu Kurdów czyni z nich sojuszników. To te jednostki wspierały USA w wojnie przeciwko Irakowi. Wystąpienie Turcji przeciwko nim, to wystąpienie przeciwko sojusznikowi przez kraj będący członkiem NATO. Turcji zależy na ustanowieniu strefy zdemilitaryzowanej na granicy z Syrią. Syryjscy Kurdowie są skrajnie lewicowym odłamem PKK (Kurdyjskiej Partii Pracy). Deklaracje stworzenia niepodległego Kurdystanu odeszły w niepamięć od kiedy owi syryjscy Kurdowie ogłosili swój plan stworzenia „trzeciej drogi” dla Bliskiego Wschodu. Znaczy to ni mniej ni więcej służą temu, kto ich uznaje.

W Turcji aktualnie przebywa 3 500 000 uciekinierów z Syrii. Z wypowiedzi przedstawiciela Turcji Ibrahima Kalin dla stacji Al-Jazeera wynika, że Turcja nie jest zainteresowana zajmowaniem północnej części Syrii, a jedynie umożliwieniem powrotu uciekinierów do ich kraju.

Przystąpienie Turcji do trwającego już 8 lat dramatu Syryjczyków czyni go wielobiegunowym, tym trudniejszym do zakończenia.

A co u naszych sąsiadów spod znaku Bandery? Wyczekiwanie.

Autorstwo: Jola
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.