Julian Assange zostanie wydany Stanom Zjednoczonym

Opublikowano: 18.06.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1536

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel zatwierdziła decyzję o ekstradycji Juliana Assange’a do Stanów Zjednoczonych. Twórca osławionego portalu WikiLeaks jest oskarżany przez stronę amerykańską o ujawnienie informacji zagrażających bezpieczeństwu wielu ludzi. Zwolennicy Assange’a uważają natomiast całą sprawę za motywowaną czysto politycznie.

W marcu Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii zdecydował, że założyciel WikiLeaks nie może odwołać się od decyzji sądu niższej instancji, który pozwolił na jego ekstradycję. Szefowa resortu spraw wewnętrznych mogła więc podpisać dokumenty o przekazaniu Assange’a Stanom Zjednoczonym. Teraz ma on 14 dni na odwołanie się od decyzji podjętej przez Patel.

Sądy brytyjskie uznawały dotychczas, że jego ekstradycja „nie byłaby opresyjna, niesprawiedliwa lub wiążąca się z naruszeniem obowiązujących procedur”. Assange’owi rzekomo nie grozi także łamanie praw człowieka czy brak prawa do rzetelnego procesu sądowego.

Amerykanie przez lata starali się aresztować twórcę wspomnianego portalu, bo opublikował on setki tysięcy tajnych dokumentów wojskowych i depesz dyplomatycznych. Ich zdaniem w ten sposób naraził wiele osób na poważne niebezpieczeństwo. Do długiej listy oskarżeń pod jego adresem dochodzi również podejrzenie o szpiegostwo.

WikiLeaks zapowiedziało już odwołanie się od decyzji podjętej przez władze Wielkiej Brytanii. Portal dodał w swoim oświadczeniu, że jest to „czarny dzień dla wolności mediów i brytyjskiej demokracji”. Zwolennicy Assange’a podkreślają jego zasługi w ujawnianiu amerykańskich zbrodni w Iraku i Afganistanie.

Urodzony w Australii Assange od ponad dekady przebywa w odosobnieniu. Wpierw schronienia udzielała mu ambasada Ekwadoru w Londynie, natomiast obecnie przebywa on w jednym z tamtejszych więzień.

Na podstawie: CNBC.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Admin WM 18.06.2022 13:19

    Odwołanie się od decyzji minister to tylko odraczanie ekstradycji. Będzie pewnie tak – sąd brytyjski uzna, że minister miała prawo podpisać ekstradycję, bo wszystkie formalności zostały spełnione, i wydanie USA stanie się faktem. Ciąg dalszy nastąpi potem w USA – farsa sądowa i kara dożywocia. Na pewno złamią obietnicę, że będzie mógł odsiadywać karę w Australii i skierują go do zakładu karnego o zaostrzonym rygorze. Jego jedyną nadzieją będzie jakiś przyszły prezydent USA, który będzie miał odwagę go ułaskawić, o ile taki się znajdzie. Umoczone w zbrodnie wojenne władze, które ujawnił Assange, chcą się na nim zemścić, dlatego nie ma szans na sprawiedliwy proces. Widać zresztą po Wielkiej Brytanii, jakie wpływy ma w tym kraju CIA, a co dopiero w USA.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.