Jeszcze więcej dekomunizacji

Opublikowano: 14.12.2017 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 743

PiS nie tylko dąży do tego, by ostatecznie wyrugować z przestrzeni publicznej wszelkie nawiązania do lewicowości, walki o równość i sprawiedliwość społeczną. Zamierza również poważnie utrudnić – a właściwie zablokować – możliwość sprzeciwiania się takim decyzjom przez samorządy.

W ubiegłym miesiącu poznaliśmy zarządzenie wojewody mazowieckiego w sprawie „niezdekomunizowanych” ulic w Warszawie, na mocy którego z centrum miasta ma zniknąć Aleja Armii Ludowej (nowym patronem będzie Lech Kaczyński), a z innych dzielnic m.in. ulica Dąbrowszczaków czy Związku Walki Młodych. Wczoraj głos zabrali także inni wojewodowie, wydając zarządzenia tyleż kuriozalne co jednoznaczne w wymowie. Prawicowi politycy, nie zwracając uwagi na organizowane w obu miastach protesty, skasowali ulice Dąbrowszczaków w Olsztynie i w Gdańsku. W drugim z miast ulicę antyfaszystowskich bojowników PiS oddaje Lechowi Kaczyńskiemu.

Nazwy ma też zmienić kilkanaście ulic w Łodzi i tu również kierunek przemian jest oczywisty. Na planie miasta pojawi się Plac Lecha Kaczyńskiego, ulicę zastrzelonego w 1921 r. przez policję aktywisty komunistycznego Szymona Harnama zastąpi ulica fabrykanta Hermana Konstadta, zniknie upamiętnienie Zuli Pacanowskiej, sanitariuszki w getcie łódzkim, która dobrowolnie poszła razem z pacjentami na śmierć – niestety, była również czołową działaczką PPS-Lewicy, co odbiera wszelkie inne zasługi. Miasto pozbywa się także ulicy Maksyma Gorkiego, za to (w innym miejscu) uczczony zostanie amerykański aktor John Wayne, gdyż, jak wytłumaczył wojewoda, dzięki swoim rolom w westernach uosabia on wartości cechujące mieszkańców Łodzi. Konkretnie „uczciwość, prawdomówność i taki kowbojski indywidualizm, ale zawsze chodzący w parze z odpowiedzialnością” (cytat z „Dziennikiem Łódzkim”).

Posłowie PiS zamierzają postarać się, by wymyślone przez nich zmiany przetrwały na dobre. We wniesionym jeszcze przed ogłoszeniem przez wojewodów całej serii „korekt” patronów projekcie zmiany ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego znajdziemy zapis, który – jak zresztą nie ukrywają pomysłodawcy – ma „zagwarantować stabilność nowych nazw” (czytaj: zablokować możliwość ich powtórnej zmiany przez samorządy). Konkretnie – w zmienionej ustawie ma znaleźć się punkt, na mocy którego samorząd, jaki zechce zmienić nazwę narzuconą przez wojewodę, będzie musiał najpierw uzyskać pozytywną opinię… tegoż wojewody oraz prezesa IPN.

W uzasadnieniu projektu znalazło się stwierdzenie, iż „nowo nadanym nazwom należy zapewnić szczególną ochronę” przed samorządami, które uchylając się od wcześniejszej dekomunizacji pokazały, że są do niej negatywnie nastawione. Innymi słowy – kto z niedostatecznym entuzjazmem przyłączył się do rugowania pamięci o lewicy, tego obecne władze do odpowiedniego zachowania przymuszą. Bo co do tego, w jakim kierunku będą szły ewentualne wypowiedzi IPN, nie można mieć najmniejszych wątpliwości. Wypada raczej szykować się na jeszcze więcej placów Lecha Kaczyńskiego i ulic Żołnierzy Niezłomnych.

Autorstwo: MKF
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. RobG56 15.12.2017 09:08

    Bardzo mi się podobają okoliczności w jakich jest nadawane ulicom i placom imię L.Kaczyńskiego.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.