Jan Śpiewak ułaskawiony przez Andrzeja Dudę

Opublikowano: 05.06.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 461

Znany aktywista miejski, działacz społeczny i lokatorski Jan Śpiewak został dziś, po 5-miesięcznym oczekiwaniu na decyzję, ułaskawiony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Jan Śpiewak został prawomocnie skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie za użycie wobec mec. Bogumiły Górnikowskiej sformułowań, że była beneficjentką „dzikiej reprywatyzacji”. Górnikowska była kuratorem właściciela budynku, który w tym czasie musiałby mieć 118 lat (zmarł w 1959 r.). Proces, z wyłączeniem jawności, toczył się w Warszawie z oskarżenia prywatnego Górnikowskiej, ze sławnego i wielokrotnie krytykowanego artykułu 212 kodeksu karnego. Mecenas Górnikowska żądała nie tylko finansowego zadośćuczynienia, ale też kary więzienia trzech miesięcy w zawieszeniu na rok. Tak drakońskich żądań sąd nie uwzględnił skazując i tak dotkliwie Śpiewaka na kary łącznie 15 tysięcy złotych. Skazany deklarował publicznie, że kary nie zamierza zapłacić, gdyż uważa ją za niesprawiedliwą. W grudniu 2019 roku Śpiewak złożył wniosek do prezydenta o ułaskawienie.

4 czerwca br. prezydent Duda ułaskawił Jana Śpiewaka. Andrzej Duda podjął taką decyzję „dokonując porównania motywów działania osoby skazanej ze skutkami, jaki wyrok spowodował w sferze życia osobistego i przy uwzględnieniu istotnego zaangażowania ułaskawionego Jana Śpiewaka w działalność społeczną” oraz, jak powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha, mając na uwadze, iż „konsekwencje skazania znacznie przekraczają normalny poziom ich uciążliwości”.

„Cieszy mnie to ułaskawienie. Sprawiedliwości stało się zadość – powiedział dla portalu „Strajk” Jan Śpiewak – byłem ofiarą ewidentnej nagonki elit prawniczych i ten proces nie miał nic wspólnego z praworządnością. Doszło do naruszenia elementarnych zasad bezstronności procesowej, nie uwzględniono materiału dowodowego, nie wzięto pod uwagę zeznań lokatorów, a wzięto pod uwagę zeznania ministra Ćwiąkalskiego [mec. Górnikowska jest córką byłego ministra w rządzie PO – przyp. red.], że jemu i córce zepsułem wakacje. Sąd bardziej się przejął wakacjami rodziny ministra niż cierpieniem lokatorów, co mówi wiele o charakterze III RP”

Na pytanie, czy nie wiąże decyzji prezydenta z rozpoczynającą się kampanią wyborczą i czy nie obawia się zarzutów, że jest beneficjentem kampanii kandydata PiS Jan Śpiewak odpowiedział: „Oczywiście, wolałbym żeby to ułaskawienie przyszło albo wcześniej, albo później, po wyborach, ale tego typu zarzuty są stawiane mi od początku mojej działalności. Przypomnę, że Hanna Gronkiewicz-Waltz, gdy afera reprywatyzacyjna nie była jeszcze nagłośniona mówiła o mnie „cyngiel PiS-u”, więc jestem przyzwyczajony. Każdy, kto mnie zna wie, że krytykuję Platformę i PiS, ale to Platforma odpowiada za mafię reprywatyzacyjną w ratuszu, więc odpowiedzialność nie jest rozłożona równo”.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dandi1981
Użytkownik
Dandi1981

I ta koncowka jest najlepsza ze platforma odpowiada za mafijna dzialalnosc reprywatyzacyjna.
A I tak Trzaskowskiego wybrali na burmistrza bo prezydent to jest panstwa, I platforme czyli KO dalej cieszy sie poparciem.
W polskiej polityce jest tak ze I’m wiecej kradniesz tym wieksze poparcie.
I jak ma byc dobrze w tej polsce jak tak latwo wyborcy wybaczaja bledy polityka

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Trzaskowski to jedno. Dowód na fanatyzm polityczny warszawiaków. Manekin HGW. Przykrywka złodziejstwa.

Jednak ważniejsze jest ciągłe przypominanie fanatykom politycznym ponoć zasłużonej (zapewne w legalizowaniu bezprawia) Gersdorf i jej podopiecznych z wolnych od praworządności i sprawiedliwości sądów. Ile jeszcze będziemy pozwalać działać tej postkomunistycznej siatce (bez)prawniczej?