Jak więzienne kraty wpływają na osadzonych?

Opublikowano: 11.01.2019 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1891

W nowych brytyjskich więzieniach nie będzie krat na drzwiach, dlatego że „zbytnio kojarzą się z karą” – pisze “The Daily Telegraph”. Do takiego wniosku doszli autorzy badania poświęconego przewartościowaniu więziennej architektury w celu zwiększenia szans na rehabilitację przestępców poprzez „normalizację ich bytu”. Badanie przeprowadzono z pieniędzy państwowych i zajęło trzy lata.

Jak informuje gazeta, teraz w Uniwersytecie w Bath odbywa się drugie badanie, które ma ustalić, czy nazywanie „więźniów” „ludźmi”, a „celi” „pokojami” usprawni rehabilitację.

W największym brytyjskim więzieniu Berwyn trwa natomiast eksperyment, który ma na celu stworzenie „domowej” atmosfery poprzez nazywanie więziennych bloków „wspólnotami”, a celi „poczekalniami”. Ponadto więźniom wydawane są komputery, a w więziennych pomieszczeniach dostępne są herbata i kanapki.

„Chodzi o to, żeby zrozumieć, co można zrobić, żeby więzienia nadawały się do rehabilitacji przestępców. Należy się do nich odnosić z zaufaniem i szacunkiem. Należy zachęcać ich do inwestowania w siebie i swoją przyszłość. Znaczenie takiego badania niełatwo donieść do społeczeństwa i ministrów” — powiedziała kurator badania, profesor Yvonne Jewkes z Uniwersytetu w Bath. Jej słowa cytuje The Daily Telegraph.

Zdaniem Jewkes konieczna jest „normalizacja” warunków więziennych. Na przykład należy uwolnić się od pionowych i poziomych krat w oknach, dlatego że one symbolizują karę. Jewkes proponuje ponadto zwiększyć powierzchnię cel i ułatwić dostęp do przestrzeni zewnętrznej. Przedstawiciele rządu przekazali, że zapoznają się z wynikami jej drugiego badania.

Gazeta pisze, że jeśli eksperyment się uda, model zostanie wdrożony w innych więzieniach. Jak podaje “The Daily Telegraph” w czasie zatrudniania personelu więziennego największą uwagę zwraca się na doświadczenie, a nie wartości kandydatów.

Na podstawie: “The Daily Telegraph”
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. tithan1 12.01.2019 01:13

    Pytanie czy jest kogo tam resocjalizować? Zwiedziłem niedawno kilkanaście angielskich więzień podczas dostaw mrożonek do kuchni. 80% mięsa na fakturze pochodziło z uboju rytualnego halal. Dość wymowne kto tam przesiaduje. A sami pensjonariusze średnia wieku 27 lat. Ludzi więzi się przez lata za byle co, a elity kradną mordują na niewyobrażalną skalę i są ponad prawem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.