Jak dochód bezwarunkowy wpływa na psychikę człowieka?

Opublikowano: 14.10.2020 | Kategorie: Gospodarka, Nauka i technika, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2222

O wprowadzeniu bezwarunkowego dochodu podstawowego słyszmy w mediach co jakiś czas, ale rzadko kiedy opcja ta jest testowana na „żywym organizmie”. Eksperyment na wielką skalę w zakresie BDP postanowili właśnie uruchomić Niemcy, którzy planują przez najbliższe 3 lata, co miesiąc, przelewać na konto 20 uczestników badania po 1,2 tys. euro.

Zainteresowanie eksperymentem przerosło w Niemczech najśmielsze oczekiwania. W ciągu zaledwie kilku dni od chwili ogłoszenia naboru ochotników, do udziału w trwających 3 lata testach zgłosiło się ponad milion chętnych. Jedynym warunkiem uczestnictwa w programie pilotowanym przez stowarzyszenie Mein Grundeinkommen (Mój Dochód Podstawowy) było posiadanie przez kandydatów ukończonych 18 lat i stałego miejsca zamieszkania na terenie Niemiec. Teraz osoby odpowiedzialne za wyłonienie kandydatów będą musiały z ponad miliona chętnych wybrać zaledwie… 20 osób.

Celem badania jest odpowiedź na kilka istotnych pytań, w tym o zakres wpływu niezarobionej, a przyznanej w sposób bezwarunkowy gotówki, na postrzeganie siebie oraz na podejmowane przez siebie działania. Poza tym badacze chcą ustalić, czy otrzymywanie bezwarunkowego dochodu podstawowego wpłynie na poziom zaangażowania się ludzi w działalność społeczną, kulturową, charytatywną lub artystyczną. – Po raz pierwszy w historii badamy BDP w jego radykalnej wersji, to znaczy kompletnie bezwarunkowej. Dotychczas w tej kwestii dominowała raczej wiara i ideologia, mówiło się bądź o lenistwie spowodowanym darmowymi pieniędzmi, bądź o nadziei na godne życie. My chcemy to zastąpić wiedzą o BDP – zaznaczył jeden z pomysłodawców projektu, Michael Bohmeyer. I dodał, że w trakcie trwania eksperymentu naukowcy będą oceniać nie tylko zmieniające się (obiektywnie) warunki życia uczestników, ale też stan ich psychiki (poziom stresu będzie np. mierzony z pobieranych regularnie próbek włosów).

Poparcie dla bezwarunkowego dochodu podstawowego jest różne dla różnych społeczeństw. Na przykład w Niemczech utrzymuje się ono na poziomie 50 proc, z tym że 80 proc. ankietowanych uważa, że dochód taki nie powinien być całkowicie bezwarunkowy. A poparcie dla BDP jest tak wysokie, ponieważ ludzie zdają sobie sprawę z tego, że postępujący rozwój technologiczny już wkrótce zupełnie zmieni stosunki pracy panujące w wysoko rozwiniętych społeczeństwach. Z badania przeprowadzonego przez McKinsey Global Institute w 2017 r. wynika na przykład, że do 2030 r. na całym świecie zniknie nawet 800 mln miejsc pracy.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. dagome12345 14.10.2020 11:35

    Oczywiście wyniki tego “eksperymentu” będą bardzo miarodajne 🙂
    Szczególnie jak osoby mu poddane będą wiedziały ,że każdy aspekt ich życia będzie monitorowany 🙂
    Jako tako prawdziwe wyniki można by było otrzymać gdyby w eksperymencie uczestniczyło 100 tys osób , i wiedziałyby one ,że tak naprawdę 500 osób z tej grupy będzie monitorowana. Tak aby gdzieś tam z tyłu głowy, tliło się przeświadczenie ,że na 99,5% nie jest się sprawdzanym.
    Mając poczucie permanentnej inwigilacji ludzie będą zachowywać jak najlepsze pozory, no chyba ,że właśnie oto chodzi, aby wynik 3 letniego testu był jak najbardziej korzystny dla promotorów dochodu podstawowego.

  2. agama 14.10.2020 22:02

    a tyłki starcom z zachodu kto będzie podcierał? kible kto będzie sprzątał i świnie hodował? Polacy i Ukraińcy?

  3. janpol 15.10.2020 02:30

    No właśnie dlatego, m.in. należy metodą “ucieczki do przodu” wprowadzić BDP w Polsce. To tez spowoduje przyśpieszony rozwój i skok cywilizacyjny a przy okazji umożliwi szybszą automatyzację przemysłu.

  4. Fenix 15.10.2020 07:32

    ” My chcemy to zastąpić wiedzą o BDP – zaznaczył jeden z pomysłodawców projektu, Michael Bohmeyer. ” kto to jest my ? Chcesz wiedzieć jak coś działa, albo nie działa, sam weź udział w eksperymencie. Doświadczam 3- letni test swojego pomysłu. Nie posiadasz nic, oprócz BDP. Podejmij wyzwanie, wiedza oparta na doświadczeniu jest twoją prawdą, nie ich prawdą ,i każdy ma swoją,zapamiętaj!

  5. Fenix 15.10.2020 08:11

    Wyobraź sobie Gates, wyczyszczono mu pamięć a w to miejsce wgrano mu pamięć imigranta i dano dokumenty,i ten stoi w kolejce po żywność . To był by miarodajny i ciekawy test, otrzymałby BDP. Obserwowany ,jak sobie radzi w życiu bez milionów rodziców, i bez znanego nazwiska?

  6. AxA2020 18.10.2020 18:28

    Ma być nie 20 lecz przynajmniej 120 osób, które wezmą udział w experymencie. W tej chwili zebrano środki dla 122 osób.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.