Jak Czeczenia radzi sobie z rekrutującymi do ISIL?

Opublikowano: 27.09.2015 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 795

Jako że Moskwa zdaje się poszerzać swoje wpływy militarne w Syrii, wielu ludzi na całym świecie prowadzi ożywioną dyskusję na temat rosyjskich planów dotyczących tego kraju. Pada pytanie, czy rosyjskie poparcie dla prezydenta Baszszara al-Asada jest zgodne z zachodnią kampanią skierowaną przeciwko ISIL. Obejmuje ona bowiem wysiłki, by odsunąć Assada od władzy. Podczas gdy zaangażowanie Rosji w zwalczanie ISIL w Syrii jest kwestionowane, nie można jej go odmówić w kampanii przeciwko grupom ekstremistów na własnym terytorium. Wcześniej w tym tygodniu Ramzan Kadyrow, szef Republiki Czeczeńskiej przypomniał, jak wygląda ta wojna.

Kadyrow opublikował krótki film, który ukazuje sześciu mężczyzn stojących rzędem i pochylających głowy ze wstydem w na “Vkontakte” (najpopularniejszej rosyjskiej sieci społecznościowej). Przemawiając po czeczeńsku, Kadyrow wykonuje gesty pełne dezaprobaty. Następnie starszy mężczyzna oraz kobieta zwracają się do zgromadzonych mężczyzn z gniewem i ze łzami. Celują. Wskazują palcami. Chowają twarze w dłoniach.

W materiale widać Czeczeńców przyłapanych na rekrutowaniu do ISIL na stronach społecznościowych. Krzyczący ludzie są ich krewnymi i lokalnymi przywódcami. Kadyrow sugeruje również, że ci ludzie zostali zgłoszeni na policję przez członków swojej własnej rodziny. “Spotkałem się z krewnymi młodego mężczyzny, który promował ISIL w mediach społecznościowych. Zaprosiłem także kilku imamów i przywódców wspólnoty. Wszyscy nierozważni mężczyźni mają uczciwych, prawdziwie religijnych rodziców, którzy szczerze potępiają ich działania. Rodzice wielokrotnie powtarzali, że ich celem było wychowanie synów w taki sposób, by stali się podporą rodziny, a także prawdziwymi muzułmanami i dobrymi obywatelami. Dodali, że nie potrzebują synów zdradzających rodzinę, krewnych, ukochane, Islam i swoich ludzi.Jeden z tych mężczyzn poszukiwał podatnych na wpływy rówieśników i próbował przekonać ich do udania się do Syrii. Wysyłał wiadomości zawierające groźby skierowane przeciwko autorytetom i rodzinom adresatów. Powiedziałem im raz jeszcze, że w Czeczeni nie ma miejsca dla kogoś, kto chociaż rzuci okiem w kierunku Syrii. Istotne jest to, że rodzice blisko współpracują z duchowieństwem i z policją. Powiadamiają policję i lokalnych urzędników gdy tylko zauważą pierwszy znak podejrzanego zachowania, pomagając tym samym zapobiec gorszym konsekwencjom.”

Kadyrow jest dobrze znany ze swej aktywności w mediach społecznościach. Ma 1,2 miliona obserwujących na Instagramie (obecnie jego konto jest ukryte dla użytkowników, którzy nie zdecydowali się na subskrypcję) oraz więcej niż 235 800 subskrybujących na Vkontakte. Nierzadko filmuje ludzi oskarżonych o islamski ekstremizm stojących naprzeciw rodziców czy liderów społeczności. Na przykład w czerwcu bieżącego roku w podobny sposób zgromadził mniej więcej dwunastu młodych mężczyzn oskarżonych o zmuszanie kobiet do noszenia burek przed obliczem rozgniewanych rodziców (czeczeńskie kobiety z reguły noszą chustki na głowach, a nie kwef).

Autorstwo: Kevin Rothrock
Tłumaczenie: Maria Walczak
Źródło: pl.GlobalVoices.org
Licencja: CC BY 3.0


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. agama 27.09.2015 09:48

    kiedy ludzkość w końcu zmężnieje i zmądrzeje i wyrośnie z tych szczeniackich ideologicznych wojenek?

  2. eLJot 27.09.2015 15:31

    @agama, raczej nie prędko, wojny były, są i nie zanosi się raczej na zmianę. Taka natura. Chyba że sztuczna inteligencja zrobi z nas zwierzęta co z resztą już nie jest takie odległe w czasie.

  3. BrutulloF1 27.09.2015 23:19

    Ramzan Kadyrow rządzi Kosowem z nadania Putina silną ręką i trzyma za mordę ekstremizmy religijne, podobnie jak Kaddafi, Hussein i Assad… i lepiej żeby go nie zabrakło.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.