Jak cukier zmienia mózg

Opublikowano: 20.01.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2305

Naukowcy udowodnili, że cukier działa na mózg jak narkotyk, zmieniając chemię mózgu i powodując uzależnienie. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie “Scientific Reports”.

Wiele osób skarży się na nieodparty pociąg do słodyczy. Z powodu tego nawyku często rozwija się otyłość i cukrzyca. Cukier jest często nazywany „słodkim narkotykiem”, ale do niedawna nie było naukowych dowodów na uzależnienie od cukru.

Duńscy naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus przeprowadzili eksperyment na świniach i doszli do wniosku, że cukier naprawdę działa jak narkotyk na ich mózg, który jest bardzo podobny do ludzkiego mózgu. „Nie było wątpliwości, że cukier ze względu na swoje fizjologiczne działanie jest niezdrowy. Wątpiliśmy jednak, aby cukier wpływał na mózg i zachowanie” – słowa pierwszego autora pracy, docenta medycyny klinicznej Michaela Winterdahla cytuje uniwersytecki komunikat prasowy.

Przez 12 dni siedem świń otrzymywało po dwa litry wody z cukrem dziennie. Naukowcy stosując procedurę MRI porównali obraz mózgu zwierząt przed badaniem, pod koniec pierwszego dnia i po zakończeniu eksperymentu. „Po zaledwie 12 dniach przyjmowania cukru zaobserwowaliśmy poważne zmiany w układzie dopaminy i opioidów w mózgu. W rzeczywistości układ opioidowy, który jest chemicznie związany z zadowoleniem i przyjemnością, został aktywowany już po pierwszej dawce” – mówi naukowiec.

Innymi słowy, naukowcy odkryli, że cukier wpływa na układ nagrody mózgu w taki sam sposób, jak środki odurzające, uwalniając neuroprzekaźniki – dopaminę i opioidy. System nagród, który jest związany z uczuciem przyjemności, szczęścia i zadowolenia, można aktywować na inne sposoby, takie jak seks, komunikacja lub uczenie się czegoś nowego, ale sztuczne bodźce czasami działają szybciej i silniej. „Jeśli cukier może zmienić mózgowy system nagród w ciągu zaledwie dwunastu dni, jak widzieliśmy u świń, jasne jest, że naturalne bodźce, takie jak uczenie się lub interakcje społeczne, są usuwane na dalszy plan i zastępowane cukrem lub innymi sztucznymi stymulatorami dopaminy” – zauważa Winterdahl.

Autorzy wyjaśniają, dlaczego eksperyment przeprowadzono właśnie na świniach tym, że poziomy dopaminy u ludzi różnią się znacznie w zależności od wielu czynników: na hormony szczęścia wpływają nasze relacje z innymi ludźmi, to, co jemy, a nawet gry w telefonie. „Wszystko to może prowadzić do znacznych odchyleń w wynikach. Świnie są świetną alternatywą. Ich mózg jest bardziej złożony niż u myszy i pokryty zwojami, jak u człowieka, a jego rozmiar jest idealny do wizualizacji głębokich struktur za pomocą skanerów zaprojektowanych do badania ludzkiego mózgu.”

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Piron 20.01.2020 13:02

    Dla mnie nie jest to nic nowego, wiele lat temu pisała o tym w swoich książkach Dr Ewa Dąbrowska. Organizm ludzki może się uzależnić również od białka, tłuszczów i wielu innych składników naszej diety.

  2. mariusz 20.01.2020 13:31

    Na tej samej zasadzie prawie wszyscy ludzie są uzależnieni od seksu i sprawia im to ogromne cierpienie.

  3. Szwęda 20.01.2020 18:08

    Wszystko co dla człowieka przyjemne bardzo często go uzależnia. Może to być np. jedzenie, sex, ale też bieganie, latanie, medytacja itd. Oczywiście są uzależnienia bardziej i mniej szkodliwe.

  4. Dandi1981 21.01.2020 09:31

    Nasz mozg bieze to co ci jest potrzebne, zacznij jesc sam cukier na okraglo to przestanie ci to smakowac a nawet zacznie cie obrzydzac. Jak sie otrujesz jakims owocem twoj organizm nie bedzie go tilerowal od tej pory.
    Wiec stek domyslow przez jaskiniowcow pisany ktorzy sa dopiero na poczatku odkrywania zlozonosci czlowieka

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.