Jak chronione są zbrodnie sojusznicze

Opublikowano: 19.07.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1043

Dziennikarz chińskiego „Dziennika Młodzieży” poprosił rzecznika chińskiego MSZ o stanowisko w związku z informacją BBC z 18 lipca 2022 r. potwierdzającą wynik międzynarodowego śledztwa w sprawie systemowych i uporczywych aktów okrucieństwa dokonywanych przez członków Specjalnych Sił Powietrznych (SAS) Wielkiej Brytanii na ludności cywilnej Afganistanu notowanych jako wielokrotnych przypadków zabójstw osób pojmanych i bezbronnych, a nawet prowadzonych jako „rywalizacji wśród członków tej formacji kto zabije więcej”.

Wang Wenbin odpowiedział, że międzynarodowe śledztwo wykazało udział żołnierzy wspomnianej formacji w usiłowaniu zatarcia śladów swojej działalności, a urzędnicy ukrywali te fakty.

Dalej skomentował następująco: „Sprawozdania międzynarodowej komisji śledczej odsłoniły niesłychanie szokujące fakty. Przypominają one wcześniejsze przypadki zabijania osób cywilnych w Afganistanie przez żołnierzy Stanów Zjednoczonych i Australii. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy dopuścili się nadużyć i okrucieństw łamiąc prawa człowieka wcale nie jako przypadki odosobnione będące wyzwaniem dla sumienia, lecz są działaniem ustawicznym, systemowym i powszechnym. Według sprawozdań, w latach 2003 -2008 tysiące cywilnych obywateli Iraku doświadczyły przemocy w postaci zatrzymania, pobicia, upokorzenia, wykorzystania seksualnego, a nawet zabójstwa. Amerykańskie dokonania były jeszcze bardziej obrzydliwe. W okresie ostatnich 20 lat, Stany Zjednoczone przeprowadziły około 90 000 nalotów na kraje takie jak Afganistan, Irak, Syria, w których życie straciło 48 000 osób cywilnych. Rolnicy na polach, dzieci bawiące się na ulicach, rodziny uciekające przed działaniami wojennymi i wieśniacy próbujący znaleźć schronienie w budynkach byli celem żołnierzy Amerykańskich. Co gorsze, zamiast zreflektować się w skutkach swoich okrutnych poczynań, żołnierze brytyjscy i amerykańscy wykorzystywali każdą okazję, by zrzucić z siebie winę. Według mediów Ustawa o Operacjach Zamorskich z 2021 roku wprowadzona przez Parlament Brytyjski chroni żołnierzy brytyjskich, którzy dopuszczają się torturowania oraz innych okrucieństw, uznając ich bezkarność, ponadto ustawa nie dopuszcza możliwości ścigania za takie czyny. Brytyjskie Ministerstwo Obrony twierdziło, iż przeprowadzono rozległe dochodzenie w zakresie czynów popełnianych przez ich żołnierzy w Iraku i Afganistanie, ale 90% przestępstw nie została w ogóle rozpatrzona. Wcześniej rząd USA usankcjonował członków Międzynarodowej Komisji Śledczej, która prowadziła dochodzenie w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez amerykańskich żołnierzy podczas wojny w Afganistanie. To są fakty. Ci, którzy najgłośniej krzyczą o obronie praw człowieka okazali się największymi zbrodniarzami niewinnych ludzi; jednocześnie ci, którzy najzacieklej atakują stan praw człowieka w innych krajach, powinni znaleźć się na ławie oskarżonych. Potrzebne jest międzynarodowe śledztwo w sprawie zbrodni wojennych Brytyjczyków i Amerykanów, i łamania praw człowieka przez nich. Niechaj wreszcie sprawiedliwości stanie się zadość w interesie wszystkich niewinnych ofiar i ochrony wszystkich ludzi na świecie przed przemocą i okrucieństwem”.

Tłumaczenie: Jola
Na podstawie: YouTube.com
Źródło: WolneMedia.net

11

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.