Izraelczycy z Cellebrite łamią każdy smartfon

Opublikowano: 24.11.2016 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 641

Izraelska firma Cellebrite jest w stanie w ciągu kilku sekund zdobyć dane przechowywane na zablokowanym smartfonie. Przedsiębiorstwo ma obecnie klientów w 115 krajach świata, wielu z nich to agendy rządowe.

O Cellebrite stało się głośno, gdy w marcu bieżącego roku jedna z izraelskich gazet poinformowała, że pomogła ona FBI w uzyskaniu dostępu do danych przechowywanych na smartfonie zamachowca z San Bernardino. Później pojawiły się informacje, że Cellebrite nie miało z tym nic wspólnego, a sama firma odmówiła komentarza. Niezależnie jednak od tego, jak było w tym konkretnym przypadku, Cellebrite jest uznawana za światowego lidera w dziedzinie informatyki śledczej. Nieoficjalnie wiadomo, że Izraelczycy są w stanie odczytać z urządzeń olbrzymią liczbę informacji, od SMS-ów po dane wskazujące na lokalizację urządzenia w danym momencie. Podobno może również odczytać treści, które usunięto wiele lat wcześniej. “Istnieje wiele urządzeń, które tylko my potrafimy odblokować” – mówi Leeor Ben-Peretz, jeden z wysokich rangą menadżerów Cellebrite.

Warto tutaj zauważyć, że firma nie dokonuje zdalnych włamań. Jest w stanie odczytać dane tylko wówczas, jeśli ma fizyczny dostęp do urządzenia. Podczas pokazu dla dziennikarzy eksperci Cellebrite błyskawicznie dostali się do telefonu LG G4 z Androidem i pobrali z niego ostatnio wykonane zdjęcia, wraz z informacjami o czasie i lokalizacji, w których je wykonano.

Jak mówi Ben-Peretz, prawdziwym wyzwaniem dla jego firmy jest pozostawanie w światowej czołówce w sytuacji, gdy producenci smartfonów wciąż wypuszczają nowe modele telefonów i udoskonalają zabezpieczenia. Obecnie w firmowym laboratorium znajduje się 15 000 telefonów, a każdego miesiąca dodawanych jest 150-200 nowym modeli. Gdy tylko na rynku pojawi się nowy model, firma kupuje go, a jej zespół ekspertów stara się przełamać zabezpieczenia. Może trwać to od kilku dni do kilku miesięcy. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia 250 osób.

Profesor Yong Wang z Dakota State University mówi, że najpoważniejszym wyzwaniem dla firm takich jest Cellebrite jest iPhone, gdyż Apple projektuje go od początku do końca, zarówno sprzęt jak i oprogramowanie. Jednak Ben-Peretz jest pewien, że jego firma jest w stanie przełamać zabezpieczenia najnowszych iPhone’ów. Jego zdaniem nie ma obecnie na rynku smartfonu, którego nie udałoby się złamać. “Jest to coraz trudniejsze i coraz bardziej skomplikowane. Wciąż jednak jesteśmy w stanie to zrobić, nawet w przypadku najnowszych urządzeń i systemów operacyjnych” – mówi. Co więcej, możliwe jest też odzyskanie informacji skasowanych całe lata wcześniej. “Na niektórych urządzeniach, nawet jeśli zostały one sformatowane, wciąż pozostaje znacząca ilość danych” – stwierdza Ben-Peretz.

Cellebrite współpracuje głównie z organami ścigania na całym świecie, ale coraz jej klientami zostają prywatne firmy prowadzące własne śledztwa. Szczególnie dużo z nich pochodzi z Azji.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Phys.Org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.