Izraelczycy ingerowali w ponad 30 wyborów na całym świecie

Opublikowano: 16.02.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2185

Powołując się na ustalenia międzynarodowego konsorcjum dziennikarzy śledczych, „The Guardian” donosi, że tajny zespół działający pod kryptonimem „Team Jorge”, kierowany przez byłego agenta izraelskich sił specjalnych Tala Hanana za pomocą hakowania, sabotażu i automatycznej dezinformacji w mediach społecznościowych przez ponad 20 lat ingerował w proces demokratyczny w kilkudziesięciu krajach.

Hanan powiedział tajnym reporterom, że jego usługi, które inni określają jako „czarne operacje”, były dostępne dla agencji wywiadowczych, kampanii politycznych i prywatnych firm, które chciały po cichu manipulować opinią publiczną i były używane w Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej, Stanach Zjednoczonych i Europie.

Jedną z kluczowych ofert Team Jorge jest wyrafinowany pakiet oprogramowania, Advanced Impact Media Solutions, który kontroluje ogromną armię tysięcy fałszywych profili w mediach społecznościowych na „Twitterze”, „LinkedIn”, „Facebooku”, „Telegramie”, „Gmailu”, „Instagramie” i „YouTube”. Niektóre awatary mają nawet konta Amazon z kartami kredytowymi, portfelami bitcoin i kontami Airbnb.

Konsorcjum dziennikarzy, które badało Team Jorge, obejmuje reporterów z 30 mediów, w tym „Le Monde”, „Der Spiegel” i „El País”. Projekt, będący częścią szerszego dochodzenia w dziedzinie dezinformacji był koordynowany przez Forbidden Stories, francuską organizację non-profit, której misją jest kontynuowanie pracy zamordowanych lub uwięzionych reporterów.

Trzech reporterów udawało potencjalnych klientów.

Podczas ponad sześciu godzin potajemnie nagranych spotkań Hanan i jego zespół rozmawiali o tym, jak mogą zbierać informacje o rywalach, w tym jakich technik hakerskich użyją w celu uzyskania dostępu do kont „Gmaila” i „Telegramu”. Chwalili się umieszczaniem materiałów w legalnych serwisach informacyjnych, które są następnie wzmacniane przez oprogramowanie do zarządzane botami AIMS.

Wydaje się, że znaczna część ich strategii polegała na zakłócaniu lub sabotowaniu kampanii rywali: zespół twierdził nawet, że wysłał zabawkę erotyczną dostarczoną przez Amazon do domu polityka, aby dać jego żonie fałszywe wrażenie, że ma romans.

Metody i techniki opisane przez Team Jorge stawiają nowe wyzwania przed dużymi platformami technologicznymi, które od lat zmagają się z zapobieganiem dezinformacji.

Rewelacje zespołu Jorge mogą wywołać zakłopotanie w Izraelu, który w ostatnich latach znalazł się pod rosnącą presją dyplomatyczną w związku z eksportem oprogramowania do cyberataków i innej broni cybernetycznej, która podważa demokrację i prawa człowieka.

Wydaje się, że Hanan prowadził przynajmniej część swoich operacji dezinformacyjnych za pośrednictwem izraelskiej firmy Demoman International, która jest zarejestrowana na stronie internetowej prowadzonej przez izraelskie Ministerstwo Obrony w celu promowania eksportu broni. Izraelskie Ministerstwo Obrony nie odpowiedziało na prośby o komentarz.

Trzech dziennikarzy – z Radio France, „Haaretz” i „The Marker” – zwróciło się do Team Jorge udając konsultantów pracujących w imieniu niestabilnego politycznie kraju afrykańskiego, który chciał pomóc w opóźnieniu wyborów.

Spotkania z Hananem i jego współpracownikami odbywały się za pośrednictwem rozmów wideo i osobistych spotkań w bazie Team Jorge, nieoznakowanym biurze w parku przemysłowym w Modi’in, 20 mil od Tel Awiwu.

Hanan opisał swój zespół jako „byłych członków agencji rządowych”, posiadających doświadczenie w finansach, mediach społecznościowych i kampaniach, a także „wojnie psychologicznej”, działających w sześciu biurach na całym świecie. Czterech kolegów Hanana uczestniczyło w spotkaniach, w tym jego brat Zohar Hanan, który został opisany jako dyrektor naczelny grupy.

W swoim wstępnym wystąpieniu do potencjalnych klientów Hanan stwierdził: „Jesteśmy teraz zaangażowani w jedne wybory w Afryce… Mamy zespół w Grecji i zespół w Emiratach… [Ukończyliśmy] 33 kampanie prezydenckie, z których 27 zakończyło się sukcesem”. Później powiedział, że był zaangażowany w dwa „duże projekty” w USA, ale twierdził, że nie angażuje się bezpośrednio w amerykańską politykę.

Nie jest możliwe zweryfikowanie wszystkich twierdzeń Team Jorge podczas tajnych spotkań, a Hanan mógł je upiększać, aby zapewnić lukratywny kontrakt z potencjalnymi klientami. Na przykład wydaje się, że Hanan mógł zawyżyć swoje opłaty, omawiając koszty usług.

Zespół Jorge przesłał także film wideo przedstawiający wczesną wersję oprogramowania do dezinformacji w mediach społecznościowych, które obecnie sprzedaje jako AIMS. Narzędzie, które umożliwiło użytkownikom stworzenie do 5000 botów do dostarczania „masowych wiadomości” i „propagandy” i zostało użyte w 17 wyborach.

Hanan powiedział tajnym reporterom, że kontroluje wielonarodową armię ponad 30 000 awatarów, wraz z cyfrowymi historiami sięgającymi lat wstecz.

The Guardian i jego partnerzy śledzili aktywność botów powiązanych z AIMS w Internecie, stały one za fałszywymi kampaniami w mediach społecznościowych, obejmującymi głównie spory handlowe, w około 20 krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Szwajcarii, Meksyku, Senegalu, Indiach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W tym tygodniu Meta, właściciel Facebooka, usunął boty powiązane z Aims na swojej platformie po tym, jak reporterzy udostępnili firmie próbkę fałszywych kont. We wtorek rzecznik Meta połączył boty Aims z innymi, które były powiązane w 2019 roku z inną, nieistniejącą już izraelską firmą, której zakazał korzystania z platformy.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Na podstawie: „The Guardian”
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. replikant3d 16.02.2023 19:26

    Aj! waj! Niedobre dziennikarzyny pora powiadomić ,,seryjnego samobójcę,, będzie miał pełne ręce roboty..

  2. JedynaDroga 16.02.2023 22:32

    Łatwiej było by napisać artykuł na temat w które dziedziny życia światowej populacji ludzi NIE ingerowali.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.