Islandczycy wybierają mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego

Opublikowano: 13.05.2023 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2054

Prawie połowa kalorii spożywanych przez Islandczyków pochodzi z produktów pochodzenia zwierzęcego. Spożycie owoców morza odgrywa tam dużą rolę.

Wyniki takie opublikowano w nowym raporcie brytyjskiej organizacji ochrony zwierząt, Compassion in World Farming. Przedstawiciele organizacji uważają spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego za złe, zarówno ze względu na sposób traktowania zwierząt, jak i skutki dla ludzi i środowiska. Raport wskazuje między innymi, że 70 procent światowej produkcji antybiotyków trafia do zwierząt, co jest przyczyną antybiotykooporności u ludzi. Każdego roku z tego powodu umierają miliony ludzi. Z kolei, 81 procent światowej emisji amoniaku pochodzi z produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego.

Jak wynika z raportu, 45 procent kalorii spożywanych przez Islandczyków pochodzi z produktów pochodzenia zwierzęcego. Jedynym innym narodem, który osiąga 40 procent, są Finowie.

Dużą rolę w konsumpcji Islandczyków odgrywają owoce morza. Każdy Islandczyk zjada średnio 123,2 grama owoców morza dziennie, czyli najwięcej na świecie. Jedynym narodem, który je tak dużo owoców morza, są obywatele Malediwów na Oceanie Indyjskim.

Islandczycy zjadają również 595 gramów nabiału dziennie, 170,3 gram mięsa i 30,7 gram jajek.

Największymi mięsożercami są Amerykanie, którzy spożywają 233,3 gramów dziennie. Jedynym innym narodem, który przekroczył 200 gramów, są Australijczycy z 214,8 gram. Ale Argentyńczycy, Izraelczycy i Hiszpanie też jedzą dużo mięsa.

Finowie przodują w spożyciu produktów mlecznych, spożywając prawie jeden litr mleka dziennie. Czarnogórcy, Albańczycy, Holendrzy i Szwajcarzy, a z drugiej strony Meksykanie i Chińczycy są największymi zjadaczami jajek.

Według raportu EAT-Lancet, na temat zdrowej żywności, produkty pochodzenia zwierzęcego nie powinny stanowić więcej niż 12 procent obiadowego talerza. Jednak większość krajów zachodniego świata jest bardzo daleka od osiągnięcia tego celu. Chcąc osiągnąć standard EAT-Lancet, Islandczycy muszą ograniczyć spożycie produktów zwierzęcych o 73%, z czego o 77% owoców morza. Spożycie mięsa również musiałoby zostać zmniejszone o 75 procent, a spożycie mleka i jaj o 58 procent.

Opracowanie: M.M.N.
Na podstawie: Visir.is
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.