Iran proponuje „koalicję nadziei” w Zatoce Perskiej

Opublikowano: 27.09.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 382

Zgodnie z zapowiedziami z niedzieli, irański prezydent Hasan Rowhani przedstawił podczas forum Organizacji Narodów Zjednoczonych plan pokojowy dla Zatoki Perskiej. Przewiduje on współpracę położonych nad nią państw w celu zapewnienia bezpieczeństwa na morzu, a przede wszystkim wycofanie z tego regionu wojsk Stanów Zjednoczonych, jako czynnika eskalującego niepotrzebne napięcia.

Rowhani w przemówieniu na sesji ONZ stwierdził, że spokój w regionie Zatoki Perskiej może zapewnić jedynie wycofanie z niej amerykańskich sił, nie zaś instalowanie ich baz wojskowych i kupowanie produkowanej przez nich broni. Ponadto jego zdaniem w tej sprawie potrzebna jest „demokracja wewnątrz i dyplomacja na zewnątrz”, ponieważ to nie zagraniczne rządy powinny decydować o sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Tym samym Irańczycy proponują, aby państwa regionu po pierwsze pozbyły się amerykańskich żołnierzy, bo to nie Stany Zjednoczone są sąsiadami arabskich monarchii, lecz właśnie Iran. Sami Amerykanie nigdy nie zrobili niczego pożytecznego dla Bliskiego Wschodu, ponieważ ich interwencje w Syrii, Iraku czy Afganistanie jedynie zintensyfikowały działalność ugrupowań ekstremistycznych. Nie są oni więc w stanie rozwiązać nawet niewielkich problemów, stąd trudno oczekiwać, żeby mogli załatwić bardziej skomplikowane sprawy.

Irański prezydent ostrzegł jednocześnie, że „region Zatoki Perskiej znajduje się na krawędzi upadku, bo zaledwie pojedynczy błąd może podsycić wielki pożar”. Tymczasem doktryna bezpieczeństwa Iranu przewiduje ochronę pokoju i stabilności w Zatoce Perskiej oraz ochronę żeglugi morskiej w Cieśninie Ormuz. Ich zagwarantowanie jest jednak zależne od postawy innych państw regionu, dlatego Iran zaprasza je do rozmów na temat „koalicji nadziei”.

Projekt ten miałby promować pokój, stabilność postęp i dobrobyt państw Zatoki Perskiej, a przede wszystkim pomóc we wzajemnym zrozumieniu państw oraz nawiązaniu między nimi pokojowych i przyjaznych stosunków. Przede wszystkim „koalicja nadziei” skupiłaby się na zapewnianiu zbiorowego bezpieczeństwa energetycznego, swobodzie żeglugi i swobodnym przepływie ropy oraz innych zasobów energetycznych z i do państw położonych nie tylko nad samą Cieśniną Ormuz.

Rowhani podkreślił jednocześnie, że proponowana przez Iran „koalicja nadziei” powinna opierać się na przestrzeganiu zasad i celów ONZ, wzajemnym szacunku, wspólnych interesach, dialogu i zrozumieniu, poszanowaniu suwerenności i integralności terytorialnej państw, pokojowym rozwiązywaniu konfliktów, a przede wszystkim na dwóch podstawowych zasadach w postaci braku agresji i nieingerowaniu w sprawy wewnętrzne.

Na podstawie: Presstv.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o