IPN chce więcej dekomunizacji

Opublikowano: 07.03.2022 | Kategorie: Historia, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1490

Rosja jest dziś krajem oligarchicznego kapitalizmu z rażącymi nierównościami, a Władimir Putin w swoim orędziu zapowiadającym uznanie samozwańczych republik Donbasu szydził z Lenina. Jednak dla IPN odpowiednią reakcja na agresję przeciw Ukrainie powinna być… dekomunizacja.

Specjalne wezwanie w tym temacie nagrał prezes Instytutu Karol Nawrocki. Wyraził w nim niezadowolenie z powodu faktu, że w Polsce nadal nie usunięto wszystkich pomników czy nazw ulic, które mogą kojarzyć się z komunizmem. Według naczelnego oficjalnego historyka przetrwało jeszcze wiele ulic upamiętniających Armię i Gwardię Ludową, „daty symbolizujące komunizm”, a także pomników żołnierzy radzieckich. Te ostatnie od 2016 r. były seryjnie demontowane, przenoszone do magazynów miejskich lub na cmentarze. Czy tam również straszą Nawrockiego?

IPN oferuje teraz pomoc w identyfikacji miejsc „symbolizujących komunizm” i wzywa, by nie zwlekać z usuwaniem wszelkich „Czerwonych” nazw.

Prezes IPN stwierdził, że dekomunizacja musi przyspieszyć, bo Rosja podczas agresji na Ukrainę posługuje się propagandą podobną do tej z czasów ZSRR, a poza tym relatywizuje lub zaprzecza zbrodniom stalinizmu. O ile ostatnie twierdzenie ma nawet podstawy, w konsternację wprawia ocena, jakoby żołnierze rosyjscy uderzali na Ukrainę „z Leninem i Stalinem w sercu”. Dowodem dla Nawrockiego ma być jedno zdjęcie rosyjskiego czołgu, który miał jechać na Chersoń, udekorowany radziecką flagą.

Z kolei najmniejszego wrażenia nie zrobiło na prezesie IPN przemówienie Putina uzasadniające wrogie kroki przeciw Ukrainie. W nim prezydent Rosji zasugerował, że państwowość tego kraju nie ma sensu, bo jest tworem całkowicie mylnej i bezsensownej polityki narodowościowej bolszewików z Leninem na czele. Putin twierdził od wielu lat, że bolszewicy poszli na kompromisy z „ukraińskimi nacjonalistami”, by zaszkodzić Rosji. On zaś teraz koryguje skutki tamtych decyzji.

Prezes IPN najwyraźniej zapomniał też, że ideologią Rosji ostatnich lat jest konserwatyzm, walka z „upadkiem wartości tradycyjnych” i kult zwycięstwa 1945 r. Które jednak przedstawia się nie tyle jako sukces socjalistycznego ZSRR, a jako kolejną kartę w dziejach wspaniałej armii rosyjskiej. O „rozsądnym konserwatyzmie” Putina pisały nawet polskie pisma prawicowe. Najwyraźniej Karol Nawrocki wyrzucił ten numer z pamięci.

Dlatego dziś, by walczyć z antylewicowym Putinem, zapatrzonym w imperium carów, polskie miasta miałyby pozbywać się miejsc pamięci po ludziach walczących o sprawiedliwość społeczną, przeciwko faszyzmowi i krzywdzie robotników i chłopów. Logika nigdy nie była i nie jest mocna strona IPN.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. radical3dom 07.03.2022 08:18

    Najpierw niech w Polsce dekomunizują- cały rząd sądy itd byłby do wymiany!

  2. Dandi1981 08.03.2022 09:41

    Tak tylko te pomniki wyzwolicieli to pomniki okupantow. Dawno powinny byc odeslane do rosji .
    Sowiety wyzwolily z jazma hitlerowskiego ale sowieckie rzady tez byly ciezkie dla polakow.
    Wywozki ,kary smierci, katyn, bezpieka,zomo,ormo ,kopalnia wujek , zapasc gospodarcza itd

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.