Liczba wyświetleń: 667
BOLIWIA. Adolfo Chavez, prezes Konfederacji Rdzennej Ludności Boliwii (CIDOB), ogłosił, że Indianie zamieszkujący terytorium Isiboro Secure (TIPNIS) przygotowują duży marsz przeciwko budowie autostrady Villa Tunari – San Ignacio de Moxos, która przetnie boliwijskie departamenty Cocachamba i Beni. Chavez poinformował o planach Indian z boliwijskiej Amazonii po spotkaniu z mieszkańcami obszaru TIPNIS, w tym Adolfo Moye reprezentującym tutejsze społeczności. Moye zadeklarował, że nie wyklucza dialogu z rządem, ale nadrzędnym celem jest obrona ekosystemu Isiboro Secure oraz stylu życia 40. wspólnot, które – w przypadku uruchomienia procesu wdrożenia projektu – zostaną zagrożone zewnętrzną ingerencją, przybyciem osadników i plantatorów koki.
W marcu 2010 roku Indianie Moxenho, Yurakare i Chiman wyrazili „zdecydowane i bezkompromisowe odrzucenie budowy dróg Villa Tunari – San Ignacio de Moxos”. Zwracają uwagę na to, że projekt zagrozi ich stylowi życia, bezpieczeństwu oraz bogatej florze i faunie terytorium, którego duża część jest chroniona przez literę boliwijskiego prawa. Zamysł ten został potwierdzony poprzez utworzenie w tym regionie Parku Narodowego Isiboro Secure. Prezydent Boliwii Evo Morales, pochodzący z ludu Aymara, lekceważy jednak prośby i zastrzeżenia rdzennych społeczności z północno-środkowej Boliwii. Morales powiedział, że droga będzie budowana bez względu na to czy się to „podoba czy nie” i zostanie zakończona jeszcze podczas urzędowania jego administracji. Prezydent Boliwii skierował także oskarżenia pod adresem lokalnych organizacji pozarządowych, które odmawiają możliwości realizacji tego typu projektów w tropikach: „Mamy środki finansowe, ale są pewne grupy ekologów z organizacji pozarządowych, którzy wykorzystują naszych braci…”.
Adolfo Chavez z CIDOB powiedział, że mimo wszystko „ludzie z nizin mają nadal nadzieje na dialog z Moralesem” oraz na zmianę biegu autostrady tak aby nie przebiegała ona przez TIPNIS. W przeciwnym razie, zdaniem Chaveza, realizacja projektu drogowego doprowadzi do zaniku rodzimych kultur Yurakare, Moxenhos, i Chiman, zamieszkujących te rozległe terytorium.
Łączny koszt planowanego projektu to 415 mln dolarów, z czego 332 mln przekaże Brazylijski Narodowy Bank Rozwoju Gospodarczego i Społecznego (BNDES).
Opracowanie dla „Wolnych Mediów”: Damian Żuchowski
Na podstawie: amazonia.org.bo