Indianie zapowiadają marsz przeciw decyzji Moralesa

Opublikowano: 17.07.2011 | Kategorie: Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 552

BOLIWIA. Adolfo Chavez, prezes Konfederacji Rdzennej Ludności Boliwii (CIDOB), ogłosił, że Indianie zamieszkujący terytorium Isiboro Secure (TIPNIS) przygotowują duży marsz przeciwko budowie autostrady Villa Tunari – San Ignacio de Moxos, która przetnie boliwijskie departamenty Cocachamba i Beni. Chavez poinformował o planach Indian z boliwijskiej Amazonii po spotkaniu z mieszkańcami obszaru TIPNIS, w tym Adolfo Moye reprezentującym tutejsze społeczności. Moye zadeklarował, że nie wyklucza dialogu z rządem, ale nadrzędnym celem jest obrona ekosystemu Isiboro Secure oraz stylu życia 40. wspólnot, które – w przypadku uruchomienia procesu wdrożenia projektu – zostaną zagrożone zewnętrzną ingerencją, przybyciem osadników i plantatorów koki.

W marcu 2010 roku Indianie Moxenho, Yurakare i Chiman wyrazili „zdecydowane i bezkompromisowe odrzucenie budowy dróg Villa Tunari – San Ignacio de Moxos”. Zwracają uwagę na to, że projekt zagrozi ich stylowi życia, bezpieczeństwu oraz bogatej florze i faunie terytorium, którego duża część jest chroniona przez literę boliwijskiego prawa. Zamysł ten został potwierdzony poprzez utworzenie w tym regionie Parku Narodowego Isiboro Secure. Prezydent Boliwii Evo Morales, pochodzący z ludu Aymara, lekceważy jednak prośby i zastrzeżenia rdzennych społeczności z północno-środkowej Boliwii. Morales powiedział, że droga będzie budowana bez względu na to czy się to „podoba czy nie” i zostanie zakończona jeszcze podczas urzędowania jego administracji. Prezydent Boliwii skierował także oskarżenia pod adresem lokalnych organizacji pozarządowych, które odmawiają możliwości realizacji tego typu projektów w tropikach: „Mamy środki finansowe, ale są pewne grupy ekologów z organizacji pozarządowych, którzy wykorzystują naszych braci…”.

Adolfo Chavez z CIDOB powiedział, że mimo wszystko „ludzie z nizin mają nadal nadzieje na dialog z Moralesem” oraz na zmianę biegu autostrady tak aby nie przebiegała ona przez TIPNIS. W przeciwnym razie, zdaniem Chaveza, realizacja projektu drogowego doprowadzi do zaniku rodzimych kultur Yurakare, Moxenhos, i Chiman, zamieszkujących te rozległe terytorium.

Łączny koszt planowanego projektu to 415 mln dolarów, z czego 332 mln przekaże Brazylijski Narodowy Bank Rozwoju Gospodarczego i Społecznego (BNDES).

Opracowanie dla “Wolnych Mediów”: Damian Żuchowski
Na podstawie: amazonia.org.bo


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.