Indianie Kayapo przerwali budowę autostrady BR 163

Opublikowano: 25.09.2011 | Kategorie: Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 522

BRAZYLIA. 12 września 2011 roku ponad 100 Indian Kayapo Mekragnoti wkroczyło na plac budowy autostrady BR 163, sparaliżowali operujące tam maszyny i zażądali rozmów z przedstawicielami rządu. Powodem oburzenia Indian były nie dotrzymane obietnice.

Jak zauważył jeden z przywódców protestujących, Imar Kayapo, przed rozpoczęciem budowy w regionie, przedstawiciele rządu obiecali, że projekt ma charakter zrównoważony i będą mu towarzyszyć inne programy związane z poprawą poziomu życia rdzennych mieszkańców. Wśród obietnic przedłożonych przez byłego już dziś dyrektora Departamentu Infrastruktury i Transportu (DNIT), Luiza Antonio Pagota miały znaleźć się konstrukcja nitki drogi do wiosek, budowa punktu medycznego, domu kultury i rzemiosła oraz poprawa programu edukacyjnego. W praktyce żadne z owych zobowiązań nie doczekało się realizacji.

W odpowiedzi Kayapo Mekragnoti zaopatrzeni w strzały i karabiny wkroczyli na plac budowy autostrady BR 163 i zaatakowali operatorów maszyn, pracujących na nawierzchni drogi: odebrali im klucze do pojazdów i całkowicie uniemożliwili kontynuowanie prac. Indianie domagali się aby w ciągu trzech dni na miejscu zjawili się przedstawiciele rządu. Zagrozili, że jeżeli ich postulaty nie zostaną spełnione spalą maszyny a nawet łóżka należące do pracowników. W międzyczasie Kayapo podpalili most na rzece Disparada, znajdujący się w pobliżu miasta Novo Progresso. Gwałtowne reakcje Indian wzbudziły niepokój wśród pracowników. Michel Souza zatrudniony w jednej z dziewięciu firm nadzorujących konstrukcję autostrady wyraził swoje obawy: „Jesteśmy zdesperowani. Nie wiemy do kogo się odwołać. Boimy się, że Indianie nie mają cierpliwości by czekać na zespół DNIT”.

W ciągu 48 godzin od pierwszych zajść na drodze BR 163, prezydent Brazylii, Dilma Rousseff wysłała grupę urzędników państwowych, którzy przybyli na miejsce 16 września aby negocjować z Kayapo. W gronie członków zespołu znaleźli się prezes IBAMA, Curth Trennepohl oraz dyrektor FUNAI, Aloysio Guapindaia. Trzygodzinne rozmowy przebiegały w energicznej atmosferze. Indianie w krótkich, pełnych namiętności wypowiedziach wypominali nie spełnione obietnice oraz ciężar rzucony przez rząd na barki Kayapo: „IBAMA wydała koncesje na elektrownię wodną Belo Monte, a teraz pozwoliła na licencję uwalniającą budowę drogi” – krzyczał jeden z uzbrojonych mężczyzn. Podczas spotkania zespół negocjacyjny w podpisanym przez obie strony protokole, zobowiązał się z ramienia rządu do realizacji wszystkich programów kompensacji przyrodniczej towarzyszących budowie BR 163. Kayapo zawierzając negocjatorom zwrócili zabrane klucze dzięki czemu prace na BR 163 zostały wznowione.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: folhadoprogresso.com, socioambiental.org, diariodecuiaba.com.br, estadao.com.br
Dla “Wolnych Mediów”


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.