Hawajczycy powinni przygotować się do ewakuacji

Opublikowano: 01.12.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1627

Ludziom mieszkającym na zboczach wulkanu Mauna Loa na hawajskiej Wielkiej Wyspie powiedziano, aby przygotowali się na najgorszy scenariusz, ponieważ wulkan nadal wybucha i wypluwa popiół wulkaniczny w powietrze.

Strumienie czerwonej, gorącej lawy płyną z największego na świecie aktywnego wulkanu podczas jego pierwszej erupcji od 38 lat. Władze Hawajów powiedziały mieszkańcom, aby byli przygotowani do ewakuacji, jeśli strumienie lawy zaczną kierować się w kierunku osad ludzkich.

Chociaż erupcja Mauna Loa nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla miast, USGS ostrzegło około 200 000 mieszkańców Wielkiej Wyspy, że erupcja „może być bardzo dynamiczna, a lokalizacja i postęp lawy mogą się szybko zmieniać”. Gubernator David Ige powiedział, że przepływy lawy nie zagrażają obecnie społecznościom położonym w dół zbocza i wszystko wskazuje na to, że erupcja pozostanie w północno-wschodniej strefie.

Ze względu na popiół wulkaniczny osoby z nadwrażliwością dróg oddechowych proszone są o podjęcie środków ostrożności w celu zminimalizowania narażenia. Wśród emisji są też tzw. włosy Pele, czyli wulkaniczne szklane włókna.

Erupcja rozpoczęła się późnym wieczorem w niedzielę po serii dość dużych trzęsień ziemi. Obszary, z których wydobywa się lawa – krater na szczycie wulkanu i otwory wentylacyjne wzdłuż północno-wschodniego zbocza wulkanu – są daleko od domów i osiedli. Urzędnicy wezwali społeczeństwo do trzymania się od nich z daleka, biorąc pod uwagę niebezpieczeństwo, jakie stwarza lawa wyrzucana na wysokość od 30 do 60 m w powietrze z trzech oddzielnych szczelin, których długość szacuje się na 1,6-3,2 km.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

6

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Fenix 02.12.2022 07:58

    Wulkan wam zwraca z nadwyżką ,i bez opłat za CO2? Naturalne prawo pierwotne Ziemi. I mówi chciwym , widzisz kto tu jest panem !

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.