Harówka w upały? Niektórzy mają prawo odmówić pracy

Opublikowano: 01.08.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 642

Temperatura w Polsce może dojść do 34°C. Szefowie mają obowiązek zapewnić wodę i warunki odpowiednie do pracy bez narażania zdrowia. Część zatrudnionych może odmówić pracy.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed upałami dla 14 województw. Zdaniem IMGW temperatura może sięgnąć 32°C, a według prognoz w niektórych mediach może lokalnie dojść do 34°C. Dla wielu pracowników oznacza to wyjątkowo trudne warunki w wykonywaniu obowiązków służbowych. Przepisy kodeksu pracy mówią jasno, że właściciele i kierownicy firm muszą w tych okolicznościach zadbać o bezpieczeństwo życia i zdrowia zatrudnionych osób. Jeżeli go nie zapewnią, muszą rozważyć wcześniejsze zwolnienie pracowników do domu przy zachowaniu pełnego wynagrodzenia.

Temperatura nieodpowiednia do pracy fizycznej, uznanej w myśl przepisów za pracę w ciężkich warunkach, to taka, która przekracza 26°C. Temperatura nieodpowiednia dla prac średnio ciężkich wykonywanych w hali wynosi 28°C, a dla prac w biurze – 30°C (w pomieszczeniu). Obowiązek zapewnienia pracownikom napojów – najczęściej jest to woda – kiedy temperatura przekracza 28°C, a w przypadku pracy na zewnątrz – 25°C. Robotnicy wykonujący na zewnątrz tzw. prace brudzące muszą mieć zapewnione 90 litrów wody dziennie do celów higienicznych.

Przepisy BHP określają również, że pomieszczenia, w których wykonywana jest praca muszą być chronione przed nadmiernym nagrzewaniem się. W oknach muszą być zamontowane zasłony lub rolety.

Niektóre grupy mogą w ogóle odmówić wykonywania obowiązków. Przede wszystkim są to pracownicy młodociani, czyli w wieku 16-18 lat. Poza tym są to osoby, dla których upały mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia – najczęściej są to pracownicy cierpiący na choroby serca i układu krążenia. Przy ekstremalnych temperaturach są oni uprawnieni do odmówienia pracy bez uszczerbku na wynagrodzeniu. O planowanej nieobecności w miejscu pracy muszą oni niezwłocznie poinformować właściciela firmy lub przełożonego i umotywować to zagrożeniem dla życia lub zdrowia z powodu panującej temperatury. Ocena skali zagrożenia należy do samego pracownika.

Autorstwo: PJ
Zdjęcie: skeeze (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.