Grecja wprowadza związki partnerskie

Opublikowano: 15.12.2015 | Kategorie: Prawo, Seks, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2

Rząd Syrizy realizuje jedną z niewielu obietnic, które jest w stanie wypełnić – Grecja prawdopodobnie będzie wkrótce dwudziestym państwem Unii Europejskiej, które pozwala parom jednopłciowym na zawieranie związków partnerskich. Cerkiew ostro protestuje.

“Gdziekolwiek ich spotkacie, plujcie na nich” – mówił o osobach homoseksualnych podczas nabożeństwa biskup Ambrosios Lenis. “Potępiajcie ich i oczerniajcie. To nie są ludzie, to wybryki natury” – grzmiał duchowny, znany m.in. z otwartego popierania Złotego Świtu, neonazistowskiej partii greckiej.

Wprowadzenie związków partnerskich było jednym z postulatów Syrizy od lat. Jednak koalicja z Niezależnymi Grekami, z którymi Syrizę łączył przede wszystkim sprzeciw wobec dewastacji greckiej gospodarki przez Unię Europejską, utrudniła wprowadzenie regulacji, pozwalających na ich zawieranie; konserwatyści są też zresztą obecni w partii Alexisa Tsiprasa. Projekt ustawy, ogłoszony przez Syrizę, jest bardzo zachowawczy i krytykowany przez greckie środowiska LGBT. “Ta ustawa nie zapewnia równości wobec prawa, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię adopcji i opieki nad dziećmi, ale to krok w dobrym kierunku” – mówił Leo Kalovyrnas, aktywista LGBT. “Politycy w Grecji mają skłonność do tego, żeby zasłaniać się cerkwią i jej poglądami, jednak w rzeczywistości sami są homofobami” – stwierdził.

Słowa Kalovyrnasa potwierdza fakt, że ani Nowa Demokracja, ani Pasok – partie, które przez lata zamieniały się władzą w Grecji, nie miały ambicji wprowadzić żadnych regulacji prawnych dla związków jednopłciowych, zaś Nowa Demokracja jest partią otwarcie homofobiczną. W zeszłym roku Haralambos Athanasiou, ówczesny minister sprawiedliwości z ramienia tego ugrupowania, twierdził, że małżeństwa jednopłciowe stanowią zagrożenie dla Grecji i jej cywilizacji.

Grecja jest jednym z ostatnich państw wspólnoty, które w ogóle nie rozpoznają związków jednopłciowych – do grupy tej należą jeszcze Bułgaria, Włochy, Litwa, Łotwa, Portugalia, Rumunia, Słowacja i Polska. Osoby LGBT są – przynajmniej w teorii – chronione prawnie przed przestępstwami motywowanymi homofobiczną nienawiścią, w tym przed mową nienawiści. To właśnie z tego paragrafu organizacje, broniące praw gejów i lesbijek, zamierzają pozwać biskupa Ambrosiosa Lenisa.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Prometeusz
Użytkownik
Prometeusz

No! Wot i sukces…! :) Do d*** z gospodarka, najwazniejsze, by nie bylo myslozbrodni – a przynajmniej by nie mogly byc widoczne jej objawy werbalne.