Grecja wprowadza związki partnerskie

Opublikowano: 15.12.2015 | Kategorie: Prawo, Seks, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 309

Rząd Syrizy realizuje jedną z niewielu obietnic, które jest w stanie wypełnić – Grecja prawdopodobnie będzie wkrótce dwudziestym państwem Unii Europejskiej, które pozwala parom jednopłciowym na zawieranie związków partnerskich. Cerkiew ostro protestuje.

“Gdziekolwiek ich spotkacie, plujcie na nich” – mówił o osobach homoseksualnych podczas nabożeństwa biskup Ambrosios Lenis. “Potępiajcie ich i oczerniajcie. To nie są ludzie, to wybryki natury” – grzmiał duchowny, znany m.in. z otwartego popierania Złotego Świtu, neonazistowskiej partii greckiej.

Wprowadzenie związków partnerskich było jednym z postulatów Syrizy od lat. Jednak koalicja z Niezależnymi Grekami, z którymi Syrizę łączył przede wszystkim sprzeciw wobec dewastacji greckiej gospodarki przez Unię Europejską, utrudniła wprowadzenie regulacji, pozwalających na ich zawieranie; konserwatyści są też zresztą obecni w partii Alexisa Tsiprasa. Projekt ustawy, ogłoszony przez Syrizę, jest bardzo zachowawczy i krytykowany przez greckie środowiska LGBT. “Ta ustawa nie zapewnia równości wobec prawa, zwłaszcza jeśli chodzi o kwestię adopcji i opieki nad dziećmi, ale to krok w dobrym kierunku” – mówił Leo Kalovyrnas, aktywista LGBT. “Politycy w Grecji mają skłonność do tego, żeby zasłaniać się cerkwią i jej poglądami, jednak w rzeczywistości sami są homofobami” – stwierdził.

Słowa Kalovyrnasa potwierdza fakt, że ani Nowa Demokracja, ani Pasok – partie, które przez lata zamieniały się władzą w Grecji, nie miały ambicji wprowadzić żadnych regulacji prawnych dla związków jednopłciowych, zaś Nowa Demokracja jest partią otwarcie homofobiczną. W zeszłym roku Haralambos Athanasiou, ówczesny minister sprawiedliwości z ramienia tego ugrupowania, twierdził, że małżeństwa jednopłciowe stanowią zagrożenie dla Grecji i jej cywilizacji.

Grecja jest jednym z ostatnich państw wspólnoty, które w ogóle nie rozpoznają związków jednopłciowych – do grupy tej należą jeszcze Bułgaria, Włochy, Litwa, Łotwa, Portugalia, Rumunia, Słowacja i Polska. Osoby LGBT są – przynajmniej w teorii – chronione prawnie przed przestępstwami motywowanymi homofobiczną nienawiścią, w tym przed mową nienawiści. To właśnie z tego paragrafu organizacje, broniące praw gejów i lesbijek, zamierzają pozwać biskupa Ambrosiosa Lenisa.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Prometeusz
Użytkownik
Prometeusz

No! Wot i sukces…! :) Do d*** z gospodarka, najwazniejsze, by nie bylo myslozbrodni – a przynajmniej by nie mogly byc widoczne jej objawy werbalne.