Głosowali w nocy, bo w dzień byliby zbyt przytomni?

Opublikowano: 28.03.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 947

Uzupełnienie „Wolnych Mediów”: Wczoraj pisaliśmy o pomyśle aresztowania domowego przez Prokuratora Generalnego na 3 miesiące bez decyzji sądu. Nie znamy ostatecznej wersji specustawy, ale po nagłośnieniu sprawy przez media, kontrowersyjny pomysł zniknął ze specustawy o tarczy antykryzysowej, ale pozostał w niej równie groźny pomysł nakładania wysokich kar pieniężnych przez Sanepid, które będą egzekwowane bez czekania na zgodę sądu. Jest to groźne zwłaszcza w kontekście kar finansowych nakładanych przez Sanepid za odmowę szczepień (prawie zawsze sądy uznają je za niezgodne z prawem). Niewykluczone, że PiS przygotowuje plan przymusowych szczepień eksperymentalnymi szczepionkami przeciwko COVID-19, których konsekwencje dla społeczeństwa mogą być groźniejsze od koronawirusa (wystarczy przypomnieć sobie o ofiarach szybko opracowanych i nieskutecznych szczepionek Pandermix przeciwko świńskiej grypie). Ludzie sprzeciwiający się im mogą wpaść w problemy finansowe, gdyż będą musieli płacić grzywny zanim sąd rozpatrzy odwołanie.

https://www.youtube.com/watch?v=Edic-nY9TZs

Posłowie w Sejmie mają za sobą naprawdę gorącą noc. Do samego rana trwało głosowanie dotyczące jeden z ustaw tzw. tarczy antykryzysowej, która ma zapewnić szereg środków wspomagających i łagodzących wpływ epidemii koronawirusa na gospodarkę. Za pośrednictwem zdalnego głosowania Sejm przyjął tzw. ustawę antykryzysową. W ramach specustawy pojawiły się również poprawki do „Kodeksu wyborczego”, które przewidują m.in. możliwość głosowania korespondencyjnego dla osób 60+ oraz objętych kwarantanną.

Głosowanie nad poprawkami do ustawy antykryzysowej trwało od 27 marca, od godz. 23:00. Zanim odbyło się głosowanie nad przyjęciem ustawy, w nocy przegłosowano poprawki do „Kodeksu wyborczego”, które pozwalają na głosowanie korespondencyjne w szerszym zakresie. Ostatecznie ustawa antykryzysowa została przyjęta, za głosowało 343 posłów, przeciw 73, a 19 wstrzymało się od głosu. Przyjęto także poprawki zgłoszone przez PiS oraz jedną przez Lewicę.

W nocy Sejm głosował nad jedną z trzech ustaw tzw. tarczy antykryzysowej, a konkretnie nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Okazało się, że w ramach specustawy PiS zaproponował także poprawki do „Kodeksu wyborczego”.

Pojawienie się poprawek w specustawie oburzyło posłów opozycji, którzy w ostrych słowach skrytykowali pomysł i sposób głosowania. Wielu podkreśliło, że nie mieli pojęcia o proponowanych poprawkach oraz określili je mianem łamiących regulamin Sejmu.

​Posłowie PiS podkreślali, że jest to pomoc dla osób, które są najbardziej narażone w obecnej sytuacji o czym napisał na „Twitterze” Marcin Horała. „Po kilku tygodniach ataków, że wybory narażą seniorów, oraz, że przebywający w kwarantannie nie będą mogli zagłosować… Oczywiście opozycja zaciekle atakuje poprawkę dającą seniorom i osobom w kwarantannie możliwość głosowania korespondencyjnego. W sumie już nie dziwi”. Z kolei posłanka Joanna Lichocka dodała, że są to „zmiany techniczne”.

Poseł Horała odniósł się też do fali komentarzy na temat stanowiska Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zmian w „Kodeksie wyborczym”. Zwrócił na nie uwagę poseł KO Michał Szczerba. „Trybunał Konstytucyjny w dwóch wyrokach wskazał, że istotne zmiany w „Kodeksie wyborczym” mogą być dokonywane najpóźniej pół roku przed pierwszą czynnością wyborczą, którą jest zarządzenie wyborów przez marszałka Sejmu. PiS-u orzeczenia nie obowiązują!” – napisał zbulwersowany Szczerba na „Twitterze”.

Chodzi o poprawkę nr 177 do specustawy, którą PiS zgłosił w nocy. Poprawka zmienia „Kodeks wyborczy”, umożliwiając głosowanie korespondencyjne osobom przebywającym na kwarantannie i powyżej 60. roku życia.

Jednocześnie poprawka zakłada, że głosowanie korespondencyjne nie będzie możliwe w obwodach zagranicznych i na statkach morskich. Dodatkowo wyborcy 60+ zamiast głosowania korespondencyjnego mają możliwość głosowania przez pełnomocnika. Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić 15 dni przed wyborami, a osoby będące na kwarantannie 5 dni wcześniej. Szczegóły głosowania zostaną ustalone przez właściwy organ.

W Sejmie podczas dyskusji głos zabrał także premier Mateusz Morawiecki, który zaapelował o porzucenie sporów politycznych i przyjęcie ustawy antykryzysowej. Zdaniem premiera pomoc dla polskiej gospodarki jest sprawą priorytetową. „Proszę Senat o zwołanie pilnie posiedzenia, bo liczy się każda godzina” – zaapelował Morawiecki w Sejmie.

Ostatecznie tzw. tarcza antykryzysowa została przyjęta stosunkiem głosów: „za” 343 posłów, „przeciw” 73, 19 wstrzymało się od głosu.

​Tarcza antykryzysowa to ustawy dotyczące 5 zagadnień: ochrony przed utratą miejsc pracy, wsparcia dla służby zdrowia, bezpieczeństwa systemu finansowego oraz wsparcia dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych. W ramach ustawy przewidziano m. in. zwolnienie mikrofirm i samozatrudnionych z płacenia składek ZUS przez 3 miesiące oraz wypłacanie świadczenia postojowego.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. Foxi 28.03.2020 11:30

    Mówili im w 2010; NIE LĄDUJCIE, ale wylądowali… teraz wszyscy mówią im w 2020; NIE RÓBCIE WYBORÓW, ale zrobią… Co prawda nie obędzie się bez strat własnych, ale ZDOBYCIE i UTRZYMANIE WŁADZY WYMAGA POŚWIĘCEŃ!

  2. Szaman 28.03.2020 18:16

    Myślę że już trzeba zacząć myśleć jak się zjednoczyć bo w razie przymusów szczepień tylko grupą coś zdziałamy przeciwko tyranii.

  3. Vassago 28.03.2020 18:34

    Banda kłamców i popaprańców wykorzystuje i manipuluje w mediach ludźmi jak bydłem. Jakkolwiek was czas się kończy… Po sztormie przyjdzie słońce które was zmiecie!

  4. polach 28.03.2020 21:58

    “tarcza antykryzysowa” dobre żarty z Nas wszystkich sobie robią…

  5. barboss 28.03.2020 23:18

    Kolejny sposób na zniszczenie wolnego rynku. Jakoś bardzo skręcamy w stronę gospodarki centralnie sterowanej z niskim człowiekiem na czele…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.