Głosowali w nocy, bo w dzień byliby zbyt przytomni?

Uzupełnienie „Wolnych Mediów”: Wczoraj pisaliśmy o pomyśle aresztowania domowego przez Prokuratora Generalnego na 3 miesiące bez decyzji sądu. Nie znamy ostatecznej wersji specustawy, ale po nagłośnieniu sprawy przez media, kontrowersyjny pomysł zniknął ze specustawy o tarczy antykryzysowej, ale pozostał w niej równie groźny pomysł nakładania wysokich kar pieniężnych przez Sanepid, które będą egzekwowane bez czekania na zgodę sądu. Jest to groźne zwłaszcza w kontekście kar finansowych nakładanych przez Sanepid za odmowę szczepień (prawie zawsze sądy uznają je za niezgodne z prawem). Niewykluczone, że PiS przygotowuje plan przymusowych szczepień eksperymentalnymi szczepionkami przeciwko COVID-19, których konsekwencje dla społeczeństwa mogą być groźniejsze od koronawirusa (wystarczy przypomnieć sobie o ofiarach szybko opracowanych i nieskutecznych szczepionek Pandermix przeciwko świńskiej grypie). Ludzie sprzeciwiający się im mogą wpaść w problemy finansowe, gdyż będą musieli płacić grzywny zanim sąd rozpatrzy odwołanie.

https://www.youtube.com/watch?v=Edic-nY9TZs

Posłowie w Sejmie mają za sobą naprawdę gorącą noc. Do samego rana trwało głosowanie dotyczące jeden z ustaw tzw. tarczy antykryzysowej, która ma zapewnić szereg środków wspomagających i łagodzących wpływ epidemii koronawirusa na gospodarkę. Za pośrednictwem zdalnego głosowania Sejm przyjął tzw. ustawę antykryzysową. W ramach specustawy pojawiły się również poprawki do „Kodeksu wyborczego”, które przewidują m.in. możliwość głosowania korespondencyjnego dla osób 60+ oraz objętych kwarantanną.

Głosowanie nad poprawkami do ustawy antykryzysowej trwało od 27 marca, od godz. 23:00. Zanim odbyło się głosowanie nad przyjęciem ustawy, w nocy przegłosowano poprawki do „Kodeksu wyborczego”, które pozwalają na głosowanie korespondencyjne w szerszym zakresie. Ostatecznie ustawa antykryzysowa została przyjęta, za głosowało 343 posłów, przeciw 73, a 19 wstrzymało się od głosu. Przyjęto także poprawki zgłoszone przez PiS oraz jedną przez Lewicę.

W nocy Sejm głosował nad jedną z trzech ustaw tzw. tarczy antykryzysowej, a konkretnie nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Okazało się, że w ramach specustawy PiS zaproponował także poprawki do „Kodeksu wyborczego”.

Pojawienie się poprawek w specustawie oburzyło posłów opozycji, którzy w ostrych słowach skrytykowali pomysł i sposób głosowania. Wielu podkreśliło, że nie mieli pojęcia o proponowanych poprawkach oraz określili je mianem łamiących regulamin Sejmu.

​Posłowie PiS podkreślali, że jest to pomoc dla osób, które są najbardziej narażone w obecnej sytuacji o czym napisał na „Twitterze” Marcin Horała. „Po kilku tygodniach ataków, że wybory narażą seniorów, oraz, że przebywający w kwarantannie nie będą mogli zagłosować… Oczywiście opozycja zaciekle atakuje poprawkę dającą seniorom i osobom w kwarantannie możliwość głosowania korespondencyjnego. W sumie już nie dziwi”. Z kolei posłanka Joanna Lichocka dodała, że są to „zmiany techniczne”.

Poseł Horała odniósł się też do fali komentarzy na temat stanowiska Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zmian w „Kodeksie wyborczym”. Zwrócił na nie uwagę poseł KO Michał Szczerba. „Trybunał Konstytucyjny w dwóch wyrokach wskazał, że istotne zmiany w „Kodeksie wyborczym” mogą być dokonywane najpóźniej pół roku przed pierwszą czynnością wyborczą, którą jest zarządzenie wyborów przez marszałka Sejmu. PiS-u orzeczenia nie obowiązują!” – napisał zbulwersowany Szczerba na „Twitterze”.

Chodzi o poprawkę nr 177 do specustawy, którą PiS zgłosił w nocy. Poprawka zmienia „Kodeks wyborczy”, umożliwiając głosowanie korespondencyjne osobom przebywającym na kwarantannie i powyżej 60. roku życia.

Jednocześnie poprawka zakłada, że głosowanie korespondencyjne nie będzie możliwe w obwodach zagranicznych i na statkach morskich. Dodatkowo wyborcy 60+ zamiast głosowania korespondencyjnego mają możliwość głosowania przez pełnomocnika. Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić 15 dni przed wyborami, a osoby będące na kwarantannie 5 dni wcześniej. Szczegóły głosowania zostaną ustalone przez właściwy organ.

W Sejmie podczas dyskusji głos zabrał także premier Mateusz Morawiecki, który zaapelował o porzucenie sporów politycznych i przyjęcie ustawy antykryzysowej. Zdaniem premiera pomoc dla polskiej gospodarki jest sprawą priorytetową. „Proszę Senat o zwołanie pilnie posiedzenia, bo liczy się każda godzina” – zaapelował Morawiecki w Sejmie.

Ostatecznie tzw. tarcza antykryzysowa została przyjęta stosunkiem głosów: „za” 343 posłów, „przeciw” 73, 19 wstrzymało się od głosu.

​Tarcza antykryzysowa to ustawy dotyczące 5 zagadnień: ochrony przed utratą miejsc pracy, wsparcia dla służby zdrowia, bezpieczeństwa systemu finansowego oraz wsparcia dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych. W ramach ustawy przewidziano m. in. zwolnienie mikrofirm i samozatrudnionych z płacenia składek ZUS przez 3 miesiące oraz wypłacanie świadczenia postojowego.

Źródło: pl.SputnikNews.com