Globalna katastrofa ekologiczna w ciągu dekady?

Opublikowano: 01.07.2015 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 560

Znany rosyjski naukowiec Igor Semiletow (Игорь Семилетов), który wsławił się w badanach szelfu arktycznego w ramach Rosyjskiej Akademii Nauk, powiedział, że przez następne 10 lat może dojść do uwolnienia 3 do 5% szacowanych zasobów hydratów metanu, uchwyconego w wiecznej zmarzlinie. Spowoduje to nieuchronne zwiększenie stężenia metanu w atmosferze i to kilkukrotnie. Spowoduje to znaczne ocieplenie, które pokaże dobitnie jak daremne są próby ludzkości w redukcji znacznie mniej dolegliwego pod względem wzmagania efektu cieplarnianego gazu, jakim jest dwutlenek węgla.

W projekcie badawczym, którego konkluzje są tak apokaliptyczne, brało udział 15 naukowców z uniwersytetów z różnych krajów. Starano się zebrać wszelkie dostępne dane, które pozyskano podczas dwóch ekspedycji do Arktyki zorganizowanych na obszarze Oceanu Arktycznego. Następnie dane z wypraw zostały przetworzone. Potwierdziły się wcześniejsze przypuszczenia, że w Arktyce trwają poważne emisje metanu, który 20 razy bardziej wywołuje ocieplenie niż osławiony dwutlenek węgla.

Według Semiletowa jeśli topnienie wiecznej zmarzliny będzie nadal wzmagało emisje atmosferyczne to, problemy z którymi walczyliśmy dotychczas będą się nam wydawały niezbyt problematycznym scenariuszem. Mimo, że te rosyjskie badania mają wciąż charakter wstępny to, jeśli katastrofa ekologiczna nastąpi, trzeba będzie 70 bilionów dolarów, aby poradzić sobie z jej konsekwencjami.

Naukowcy odkryli, że wieczna zmarzlina znajdująca się na dnie północnych mórz i oceanów, w której są uwiezione zarówno dwutlenek węgla jak i metan, stopniowo topnieje. Podczas ostatniej wyprawy, znaleziono około 500 stref anomalnych emisji metanu. W niektórych miejscach są one tak silne, że do atmosfery dostaje się do kilkuset gramów metanu na metr kwadratowy dziennie.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. mr_craftsman 01.07.2015 13:43

  metan = odchody = krowy, świnie, kurczaki = cywilizacja amerykańskich spaślaków muszących żreć codziennie ponad kilo mięsa

 2. Piechota 01.07.2015 15:23

  Mam nadzieję, że nie istnieje reinkarnacja, bo za 50, 100 lat będzie prawdziwa kaszana!

 3. balcer 01.07.2015 20:03

  Już podali kwotę w bln USD. Po co? Aby nam zabrać w podatkach, by jakiś przyszły Al Gore mógł sobie kupić limuzynę spalającą kilkukrotnie więcej paliwa na 100 km niż auto przeciętnego podatnika. Ciekaw jestem czy ktoś policzył o ile ochłodziła się Ziemia wskutek podwojenia powierzchni lasów w USA względem czasów pierwszych osadników 🙂

 4. Rozbi 02.07.2015 09:16

  Jest takie ciekawe powiedzenie odnośnie zasobów naturalnych i wykorzystywaniu ich przez człowieka.

  Gdzie więcej jastrzębi tam mniej kur, a gdzie więcej ludzi tam więcej kur.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.