Gdy władza nie pomoże tam kartel narkotykowy wspomoże

Opublikowano: 06.05.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 881

Kartele narkotykowe organizują w Meksyku wyrafinowane „pakiety opieki”, próbując zbudować kapitał polityczny i umocnić wsparcie społeczności. Niemal każdy kartel narkotykowy w Meksyku organizuje własne działania związane z dystrybucją materiałów informacyjnych, w tym kartel Sinaloa, kartel Jalisco Nueva Generacion (CJNG), kartel w Zatoce Perskiej, Los Viagras i wiele grup odłamków, które wyszły z Los Zetas.

Jednym z najlepiej zorganizowanych „pakietów opieki” został przygotowany przez Kartel Sinaloa. Przywódca grupy przestępczej, Joaquín Guzmán (znany jako „El Chapo”), został aresztowany w 2016 r. I jest obecnie uwięziony w więzieniu federalnym Super Max w amerykańskim stanie Kolorado. Jego rodzina nadal prowadzi działalność, w tym markę odzieży ulicznej „El Chapo 701”. Nazwa marki nawiązuje do 2009 roku artykuł w Forbes magazynu, który wymienionej Guzmán jako najbogatszego mężczyznę, na 701 miejscu, a przybliżony fortuny 1 miliarda dolarów.

Kartel Sinaloa opublikował filmy pokazujące popędy społeczności prowadzone przez młodych ludzi w maskach twarzowych z wzorowym wykonaniem portretu Guzmána – przypominającym sylwetkowy portret rewolucyjnego argentyńskiego marksistowskiego Che Guevarry. Widzą, jak rozdają kartonowe pudełka z portretem Guzmána i informacjami o jego firmie. Podobno pudełka zawierają środek dezynfekujący do rąk, olej, ryż, cukier, sól, papier toaletowy i inne niezbędne artykuły.

Dante Sorianello, asystent specjalnego agenta odpowiedzialnego za administrację ds. Egzekwowania narkotyków w San Antonio w Teksasie, powiedział, że kampanie karteli narkotykowych mają na celu zbudowanie „wsparcia społeczności”, które następnie kartele „wykorzystują jako bufor między nimi a podmiotami prawa i porządku”. Vanda Felbab-Brown, starszy pracownik The Brookings Institution, dodaje, że te działania organizacji przestępczych na rzecz pomocy społeczności nie są niczym nowym w Ameryce Łacińskiej. W przeszłości kartele narkotykowe budowały szpitale w Peru, boiska do piłki nożnej w Brazylii i kościoły w Kolumbii. Jest to po prostu ostatni przejaw sprawdzonej praktyki organizacji przestępczych.

Autorstwo: Victor Orwellsky
Na podstawie: Reuters.com, Kfoxtv.com, Brookings.edu
Źródło: Orwellsky.blogspot.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Radek 07.05.2020 04:39

    Podobnie jak Kościół.

  2. janpol 07.05.2020 23:58

    Poszli po prostu po rozum do głowy i biorą przykład np. z mafii włoskich, które przez lokalne społeczności często są uznawane nie za grupy przestępcze tylko za rodzaj oporu dla nielubianej władzy centralnej.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.