Liczba wyświetleń: 1523
PGNiG poinformowało, że w dniu 14 stycznia otrzymało od pełnomocnika PAO Gazprom i OOO Gazprom Export wezwanie na arbitraż przed Trybunałem Arbitrażowym ad hoc z siedzibą w Sztokholmie. Wyjaśniono, że chodzi o rewizję cen gazu dostarczanego na podstawie kontraktu jamalskiego.
„Gazprom oczekuje podwyższenia ceny kontraktowej z mocą wsteczną, w ramach wniosków o renegocjację Gazpromu z 8 grudnia 2017 r. oraz 9 listopada 2020 roku” – przekazało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
Gazprom Export potwierdził, że złożył wniosek do międzynarodowego arbitrażu o rewizję ceny kontraktu z polskim PGNiG: „Dziś, 14 stycznia 2022 roku, Gazprom Export i PAO Gazprom zainicjowały wniosek do międzynarodowego arbitrażu o retrospektywną rewizję warunków cenowych kontraktu na zakup i sprzedaż gazu z polską spółką PGNiG SA z 1996 roku” – poinformował Gazprom Export.
Jak skomentował Prezes Zarządu PGNiG SA Paweł Majewski, żądanie podwyższenia ceny kontraktowej zawarte w wezwaniu Gazpromu jest całkowicie bezzasadne. Dodał, że wniosek Gazpromu o podwyższenie cen gazu to odpowiedź na wcześniejsze wnioski PGNiG o jej obniżenie. W roku 2011 i 2015 PGNiG korzystało z prawa do arbitrażu i w marcu 2020 r. Trybunał Arbitrażowy zmienił formułę cenową kontraktu, przychylając się do wniosku PGNiG. „Złożenie przez Gazprom wezwania na arbitraż inicjuje określoną w kontrakcie jamalskim procedurę rozstrzygania sporów. PGNiG podejmuje w tej sprawie odpowiednie kroki w celu dochodzenia swoich praw i ochrony interesów Spółki” – czytamy w komunikacie PGNiG
Gazociąg Jamał-Europa obok Gazociągu Północnego i GTS Ukrainy stanowi jeden z głównych tras dostaw rosyjskiego gazu rurociągowego do Europy. Magistrala o długości ponad 2 tys. km biegnie na terytorium czterech państw – Rosji, Białorusi, Polski i Niemiec i może pompować do 33 mld metrów sześciennych gazu rocznie.
Kontrakt długoterminowy między Gazpromem a Polską na tranzyt gazu do Europy gazociągiem Jamał-Europa wygasł 17 maja 2020 roku i nie został przedłużony. W latach 2020-2021 Gazprom rezerwował przepustowość gazociągu w ramach procedury aukcji. Długoterminowy kontrakt Gazpromu i PGNiG na dostawy gazu bezpośrednio do Polski wygasa 31 grudnia 2022 roku. Strona polska wielokrotnie powtarzała, że nie zamierza przedłużać tej umowy.
Źródło: pl.SputnikNews.com