Francja odmawia ekstradycji kosowskiego przywódcy

Opublikowano: 01.05.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 247

Serbia odwołała swojego ambasadora we Francji, oburzona decyzją francuskiego sądu. Ten odmówił ekstradycji do Serbii byłego premiera Kosowa, Ramusha Haradinaja. W Serbii jest ścigany za zbrodnie wojenne.

To kolejna odsłona zaostrzającego się konfliktu Serbii z Kosowem. Serbski ambasador w Paryżu został odwołany w ostatni czwartek w odpowiedzi na decyzję sądu w Colmar na wschodzie Francji. Serbowie liczyli na ekstradycję zatrzymanego 4 stycznia na styku Francji i Szwajcarii Ramusha Haradinaja – jednego z dowódców partyzantki albańskiej podczas walk o niepodległość i byłego premiera Kosowa. Haradinaj musiał zrezygnować z urzędu w 2005 roku z powodu wielości zarzutów o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione podczas konfliktu na Bałkanach.

Haradinaj był sądzony przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla Byłej Jugosławii. Jego proces był kilka razy wznawiany, a sam kosowski polityk oczyszczany z zarzutów i uwalniany, a potem znów zatrzymywany. W międzyczasie w tajemniczych okolicznościach ginęli kluczowi świadkowie procesu (19 osób). W 2012 ostatni raz został uwolniony ze względu na brak dowodów.

Serbowie konsekwentnie podtrzymywali oskarżenia (m.in. udział w zabójstwie 39 osób we wrześniu 1998 r. w Glođane, tortury, wypędzenia, morderstwa serbskiej ludności cywilnej. Haradinaj miał własnoręcznie zamordować 67 osób, zlecić zaś zabójstwo 267). W styczniu 2017 został kolejny raz zatrzymany – na lotnisku Bazylea-Miluza-Fryburg na podstawie serbskiego nakazu aresztowania. Teraz jednak francuski sąd postanowił, że nie wyda go Belgradowi. Analogiczna sytuacja miała miejsce 2 lata temu, gdy zatrzymano go na lotnisku w Lublanie i zwolniono po 2 dniach. Słoweński sąd zwrócił mu paszport dyplomatyczny. Belgrad uważa, że jest sekowany na arenie międzynarodowej, a haski Trybunał robi wszystko, aby nie uznać udziału Haradinaja w czystkach etnicznych na Serbach. Decyzję sądu uznał za „haniebną, skandaliczną, sprzeczną z prawem i absolutnie niesprawiedliwą”.

Oprócz odwołania ambasadora, Serbia wysłała notę dyplomatyczną do Francji, w której protestuje przeciwko zwolnieniu Haradinaja, który w glorii i chwale wraca teraz do Prisztiny.

“Mamy tu do czynienia z wielkim zwycięstwem kryminalistów, tych, którzy popełnili najgorsze zbrodnie, którzy – co właśnie pokazał nam współczesny świat – mogli je popełnić, nigdy za to nie odpowiadając” – powiedział zwycięzca wyborów prezydenckich w Serbii Aleksandar Vučić na konferencji prasowej.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
polach
Użytkownik
polach

Apel aby utrzymać portal!!!
Nie rozumiem dlaczego jest nas tyle koło 2000 użytkowników ma konta, czytają ludzie artykuły, komentują macie tu wszystko Video , Radio za free itp, a kilka pln żal wpłacić aby WM działało nadal??? co z wami ??? A Admin siedzi i pracuje od 10 lat i nadal co raz musi robić apele aby portal nie padł!!! dziś wpłaciłem 44 pln a wy ile?Jak bym miał więcej kasy to bym co mc cały koszt pokrył, bo mi wstyd za was.( prócz tych co to rozumieją i dają ile mają)

Sława!!!

Wytagen
Użytkownik
Wytagen

Może lewactwo które ostatnio tak chętnie wstawiało tu swoje artykuły coś wpłaci? Albo trolle które komenty wypisują?

Wytagen
Użytkownik
Wytagen

Ale zaraz, czekajcie…Nie no tutaj wpłacają ludzie którzy oczekują niezależnych informacji,a trolle tylko zasypują portal swoimi manipulacjami i kłamstwami bo przecież jest wolność słowa na WM…