Flaga Palestyny przez budynkiem ONZ

Opublikowano: 02.10.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 225

Po raz pierwszy w historii palestyńska flaga załopotała ma maszcie przez budynkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych. W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent tego państwa – Mahmud Abbas i sekretarz generalny ONZ – Ban Ki Mun.

“W tym historycznym momencie mówię całemu mojemu narodowi: wznoście sztandar palestyński bardzo wysoko, gdyż jest to symbol naszej tożsamości. To jest dzień naszej dumy” – powiedział Abbas, który następnie udał się na salę obrad Zgromadzenia Ogólnego, gdzie w emocjonalnym przemówieniu zaapelował do społeczności międzynarodowej o uznanie Palestyny oficjalnie za niezależne państwo. “Palestyna, która jest nieczłonkowskim państwem obserwatorem ONZ, zasługuje, by była uznana jako pełnoprawne państwo” – mówił, wspominając również o „ogromnych ofiarach” poniesionych przez Palestyńczyków i ich „cierpliwości przez te wszystkie lata cierpień i wygnania”.

Palestyński przywódca nie szczędził również gorzkich słów izraelskim władzom, które stosują wobec jego rodaków politykę brutalnych represji i realnej segregacji społecznej. Abbas powiedział, że jego kraj nie zamierza respektować postanowień układu zawartego z Jerozolimą w latach ’90., ponieważ są one „notorycznie łamane przez Izrael”. “Deklarujemy, że w takiej sytuacji nie czujemy się związani tą umową i Izrael musi przyjąć na siebie wszelką odpowiedzialność z racji tego, że jest okupantem” – mówił Abbas. Przypomnijmy – w wyniku agresji wojsk izraelskich w latach 2007-2015 zginęło łącznie ponad 2000 palestyńskich cywilów, a ponad 10 000 zostało rannych.
Na słowa Abbasa ostro zareagował premier Izraela Benjamin Netanjahu, który określił przemówienie palestyńskiego prezydenta jako „kłamliwe, podburzające i podjudzające do bezprawia na Bliskim Wschodzie”. “Apelujemy do Autonomii Palestyńskiej oraz jej lidera o odpowiedzialność i oczekujemy, że zgodzi się na postanowienia Izraela” – mówił Netanjahu.

Palestyna wciąż nie jest oficjalnie krajem członkowskim ONZ. Obecnie posiada status nieczłonkowskiego państwa-obserwatora nadany przez Zgromadzenie Ogólne 29 listopada 2012 roku.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o