Fest Papua Merdeka vol. 3

Opublikowano: 23.08.2016 | Kategorie: Kultura i sport, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1234

6 sierpnia 2016 w Niecieplinie koło Garwolina odbyła się trzecia edycja festiwalu „Papua Merdeka”. Inicjatywa zapoczątkowana w 2014 roku przez członków zespołu Bunt i Rafała Szymborskiego stanowi formę muzycznej demonstracji. Jej celem jest zwrócenie uwagi na łamanie praw człowieka w Papui Zachodniej przez indonezyjską administrację, a także wyrażenie solidarności z represjonowanym ruchem niepodległościowym w Papui Zachodniej. Coroczny już koncert to także okazja do spotkania i integracji środowiska punk-rockowego przy okazji przeglądu kapel związanych z tym nurtem muzycznym.

Obok zespołów, których sylwetki i występy prezentujemy poniżej wśród gości specjalnych tegorocznego koncertu znaleźli się Piotr Gielec i Manbero Oridek. Piotr Gielec jest podróżnikiem, który na trasie swych podróży odwiedził wiele krajów Ameryki Środkowej i Południowej, nawiązując kontakty z przedstawicielami ludów Garifuna i Achuar. Manbero Oridek to natomiast zachodniopapuaski student, który przemierzył setki kilometrów, by opowiedzieć o cierpieniach i nadziejach swoich rodaków, zaprezentować pieśni kultury Biak i podziękować mieszkańcom Polski za ich solidarność.

Przed spotkaniem swój udział w koncercie umotywował w następujący sposób: “Chcę opowiedzieć o łzach mojego narodu jakie ronione są od 1962 roku.. Jestem dumny, że reprezentuje dziś mój kraj i naród, czując jednocześnie brzemię odpowiedzialności jakie z tego wynika. Chcę opowiedzieć o pieśniach Wor które stanowią oś kultury Biak. Pragnę je zaśpiewać na dowód tego, że ta kultura wciąż żyje pomimo tortur, gwałtów i zbrodni dokonywanych przez indonezyjską armię (TNI)”.

W festiwalu wzięły udział zespoły Bunt (gospodarze i inicjatorzy koncertu, punkrockowy zespół z Garwolina założony w 2012 roku), Mister X (streetpunkowy zespół z białoruskiego Grodna, który zainaugurował swoją działalność koncertami w kilku miastach Polski i Białorusi na początku 2003 roku), Troty (folkpunkowa kapela z Rzeszowa występująca na scenie od końca 2010 roku), Stare Glany (młody punkowy zespół z Bielska Podlaskiego, który zainaugurował swoją działalność w 2016 roku), Nocne Żule (zespół z Krasnegostawu) i Bang Bang (jedna z najstarszych grających bez przerwy polskich kapel punkowych, która powstała w 1989 r. w podwarszawskim Legionowie).

Źródła:Pawelet.pl, WolneMedia.net


TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.